Włochy łagodzą obostrzenia fot. ONS.pl

Włochy łagodzą obostrzenia. Będą koegzystować z koronawirusem

Włoski rząd zapowiada, że rozpoczyna się powoli odmrażanie gospodarki w kraju. Od kilku dni rośnie liczba ozdrowieńców, coraz mniej jest nowych zakażonych koronawirusem.
Urszula Wilczkowska / 27.04.2020 08:36
Włochy łagodzą obostrzenia fot. ONS.pl

Od kilku dni Włochy biją rekordy dziennej liczby ozdrowieńców. Na koronawirusa zachorowało tam w sumie blisko 200 tysięcy osób, a zmarło aż 26 tysięcy. Na szczęście kraj powoli wychodzi na prostą, a dziennie odnotowuje się coraz mniej nowych zakażeń. Podczas gdy pod koniec marca było to 5-6 tysięcy przypadków dziennie, teraz ta liczba waha się w granicach 2,5 tysiąca. Czy to znaczy, że Włochy poradziły sobie z epidemią?

Premier włoskiego rządu Giuseppe Conte zapowiedział już pierwsze kroki w kierunku odmrażania gospodarki. Po raz pierwszy od kilku tygodni będą dozwolone wizyty rodzinne oraz spacery po parku, ale nadal będą musiały odbywać się w bardzo wąskim gronie.

Włochy łagodzą obostrzenia

Nowe zasady funkcjonowania w kraju wejdą w życie już 4 maja. Jak mówił premier Conte na zwołanej konferencji prasowej, złagodzenie obostrzeń wcale nie oznacza, że nie będzie trzeba zachowywać już niezbędnych środków ostrożności i dystansu społecznego. Wręcz przeciwnie - teraz są jeszcze bardziej istotne, ponieważ to od nich zależy, czy i jak szybko nadeszłaby drugą fala zachorowań.

Od 4 maja restauracje we Włoszech będą mogły zacząć wydawać dania na wynos. Wznowione zostaną prace budowlane, uruchomione będą też zakłady produkcyjne. 18 maja przywrócony zostanie handel detaliczny, otworzą się też biblioteki oraz muzea. Już 1 czerwca planuje się, by zaczęły działać bary, restauracje oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Do odwołania zostaje utrzymany zakaz zgromadzeń, imprez masowych, a także podróżowanie po kraju w celach innych niż służbowe.

Koegzystencja z wirusem

Jednocześnie premier Włoch podkreśla, że następnym etapem walki z koronawirusem będzie nauczenie się, jak z nim żyć. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by przestrzegać dalej środków ostrożności, a także zachowywać odpowiedni dystans. Bez nich Włochy czeka bez wątpienia znaczne pogorszenie sytuacji - zarówno zdrowotnej, jak i gospodarczej.

Na dzień dzisiejszy we Włoszech jest 106 tysięcy zakażonych koronawirusem, a krzywa zachorowań od kilku dni po raz pierwszy zaczyna spadać. Dziennie notuje się coraz mniej nowych przypadków i zgonów, a coraz więcej ozdrowień.

Więcej informacji o koronawirusie na świecie:
Test na podatność na koronawirusa może być gotowy już za tydzień
Złagodzenie obostrzeń w Czechach. Można już wyjeżdżać za granicę
Wakacje w górach lub nad morzem - polski immunolog nie widzi przeciwwskazań