Plan Ministerstwa Zdrowia na Boże Narodzenie fot. Adobe Stock

W święta rząd wprowadzi całkowity lockdown? Minister zdrowia komentuje plany rządu

Adam Niedzielski zdradził, czy tegoroczne Boże Narodzenie spędzimy zamknięci w domach, czy może święta pozwolą nam wrócić do normalności.
/ 17.11.2020 12:08
Plan Ministerstwa Zdrowia na Boże Narodzenie fot. Adobe Stock

Od kilku tygodni Polacy zastanawiają się, jak będą wyglądały święta Bożego Narodzenia „w czasie zarazy”. Wielkanoc pokazała już, że obostrzenia sanitarne zmieniają całkowicie naszą świąteczną codzienność. Wiosną celebrowaliśmy ją w pełnym lockdownie. Czy tym razem rząd też postanowi zamknąć nas w domach, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa? 

Czy w Święta Bożego Narodzenia czeka nas lockdown?

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” zdradził, jakie plany na najbliższe tygodnie, w tym na Boże Narodzenie, ma polski rząd. Planują wprowadzić nowe obostrzenia, a może je poluzować?

Czechy wiosną miały bardzo niskie wyniki zakażeń, a po wakacyjnym pełnym zliberalizowaniu zasad problem wrócił ze zdwojoną siłą. Nie chcemy popełnić tego błędu. Czy jednak wprowadzimy dodatkowe obostrzenia? Jeżeli utrzymamy stabilizację, może z lekkim spadkiem, to pozwoli na to, żeby przynajmniej utrzymać status quo - powiedział minister

Od czego zależy, czy rząd zdecyduje się na uruchomienie kolejnych restrykcji sanitarnych? Okazuje się, że kluczowa w tym przypadku wcale nie będzie tylko liczba dziennych zakażeń. Szef resortu zdrowia przekazał, że na decyzję będzie się składało kilka wypadkowych. 

Przy zajętej w pełni infrastrukturze, nawet średnia liczba zachorowań dziennie - powiedzmy 10 tys. - może być sporym problemem - wyjaśnił Niedzielski

Obecna sytuacja epidemiczna w kraju na pewno sprawi, że tegoroczne święta będą zupełnie inne niż pamiętamy je dotychczas. Możemy jednak przyznać, że będą one na pewno rodzinne i spędzone w gronie najbliższych.

To też może cię zainteresować:
Szef MEN: musimy przygotować się na kolejne miesiące nauki zdalnej
Polska dostanie nową szczepionkę na koronawirusa. Ma aż 90% skuteczności
Aż połowa testów na koronawirusa w Polsce jest pozytywna. To najgorszy wynik od początku pandemii w Europie