Respirator fot. Adobe Stock

W całym kraju zaczyna brakować respiratorów. W kilku regionach zostały tylko pojedyncze sztuki

Sytuacja szpitali jest naprawdę dramatyczna. W wielu miejscach zaczyna brakować sprzętu dla chorych na Covid-19. Respiratorów zostało już tylko kilka sztuk.
/ 03.11.2020 11:06
Respirator fot. Adobe Stock

Druga fala epidemii koronawirusa nie oszczędza Polaków. Spełniają się najczarniejsze scenariusze i prognozy medyków, którzy nie mają już możliwości odpowiednio pomóc chorym na Covid-19. Brakuje nie tylko personelu w szpitalach, ale też sprzętu ratującego życie. Zwłaszcza respiratorów.

W Polsce brakuje respiratorów dla chorych na Covid-19

Jak donosi PAP, w szpitalach w kilku regionach kraju zostały tylko pojedyncze sztuki wolnych respiratorów. Dotyczy to województw: mazowieckiego, gdzie w poniedziałek było ich 6, pomorskiego - 9, oraz Dolnego Śląska, gdzie liczba ta wyniosła 7.

Z raportu wynika również, że w większości regionów zajętych jest ponad 90% łóżek szpitalnych przygotowanych dla zakażonych koronawirusem. Samorządy planują tworzenie kolejnych szpitali polowych, by poprawić stan służby zdrowia. 

Jeśli liczba nowych zakażeń nie zacznie spadać, sytuacja może wymknąć się spod kontroli, a lekarze będą podejmować trudne decyzje o tym, kogo ratować w pierwszej kolejności. Niestety, polska służba zdrowia nie ma wystarczającej liczby medyków, by móc działać w pełni sprawnie. W związku z tym rząd rozważa zaproszenie zagranicznych lekarzy do pomocy w naszym kraju. 

Koronawirus w Polsce - aktualne dane

Na dzień 3 listopada w Polsce potwierdzono już zakażenie SARS-CoV-2 u 415 tys. osób. Zmarło 6102 osoby. Dzienny przyrost potwierdzonych zarażeń, utrzymuje się na poziomie powyżej 15 tys. W kraju panuje czerwona strefa epidemiczna. Przywrócono też część obostrzeń sanitarnych. 

To też może cię zainteresować:
Bezobjawowe zakażenie koronawirusem też jest groźne. Lekarze ostrzegają przed powikłaniami
Sanepid zmienia sposób informowania o kwarantannie. Wiadomość dotrze do adresata natychmiast
Ekspertka od chorób zakaźnych ostrzega: personel medyczny nie jest już w stanie walczyć z epidemią