Uczulenie na sport istnieje naprawdę - jak się objawia

Kobieta na siłowni fot. Fotolia
To rzadkość, ale jednak! Uczulenie na sport to żaden mit.
Edyta Liebert / 25.09.2017 15:45
Kobieta na siłowni fot. Fotolia

Uczulenie na sport - kiedy wymawiamy w towarzystwie na głos te słowa, mimowolnie kąciki ust idą do góry. Tak brzmi najczęstsza wymówka osób, które nie lubią sportów uprawiać. Jednak żarty na bok - okazuje się, ze uczulenie na sport to nie mit, a prawda, udowodniona naukowo. Jak się objawia alergia na sport?

Uczulenie na sport

Kiedy jesteśmy bardzo zmęczeni, wręcz wyczerpani, a po treningach czujemy przytłaczające osłabienie to mówimy, że to właśnie reakcja organizmu na aktywność fizyczną. Prawda jest taka, że uczulenie na sport ma inne objawy!

Uczulenie na sport - objawy

Alergia wywołana przez ćwiczenia sportowe (angielski skrót: EIA), może pojawić się w trakcie lub po treningu, objawia się poprzez występowanie

  •     wypieków
  •     trudności w oddychaniu,
  •     sapania
  •     mdłości
  •     opuchlizny

W jednym z ostatnich numerów amerykańskiego czasopisma naukowego „Current Allergy and Asthma Reports” pojawił się artykuł, w którym wyjaśniono, że alergia wywoływana przez ćwiczenia sportowe występuje jedynie u 2 proc. populacji. Brzmi banalnie? A jednak około 2 procent populacji nie jest do śmiechu... Uczulenie na sport może wywołać bieganie, jazda na rowerze, gra w tenisa, ale nawet wysiłek przy pracach ogrodowych.

Dieta bez pszenicy. Co powinnaś wiedzieć

U kogo i kiedy może wystąpić reakcja alergiczna na sport?

Reakcja alergiczna wystąpi, jeśli uczulony zje określone produkty, a następnie zabierze się za trenowanie. Te produkty to pszenica oraz mięczaki. Objawy mogą również wystąpić, jeśli chory spożyje je po ćwiczeniach. Naukowcy nie są na razie w stanie odpowiedzieć na pytanie, co powoduje alergię.



Trwa proces ustalenia także, jakie sporty powodują alergię i reakcje uczuleniowe. Które powodują reakcję uczuleniowe, a które nie? Jak dotąd jedynie jeden rodzaj ćwiczeń nigdy nie spowodował wystąpienia objawów u wszystkich badanych. Było to pływanie.

Lekarze alarmują: jeśli podejrzewasz, że wymienione wyżej reakcje alergiczne pojawiają się w trakcie lub po treningu nagminnie, to spróbuj zrezygnować na jakiś czas z jedzenia pszenicy oraz mięczaków. Obserwuj organizm. Zachęcają też do noszenia przy sobie EpiPenów, czyli jednorazowych, automatycznych wstrzykiwaczy adrenaliny, które stosuje się w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Podjadasz, masz problemy ze snem i koncentracją? Uważaj – to może być stres!

Redakcja poleca

REKLAMA