Uczulenie na sport to nie wymysł ani żart! Sprawdź, czy masz objawy alergii na ćwiczenia fizyczne

To rzadkość, ale jednak! Uczulenie na sport to żaden mit.
Kobieta na siłowni fot. Fotolia

Uczulenie na sport - kiedy wymawiamy w towarzystwie na głos te słowa, mimowolnie kąciki ust idą do góry. Tak brzmi najczęstsza wymówka osób, które nie lubią sportów uprawiać. Jednak żarty na bok - okazuje się, ze uczulenie na sport to nie mit, a prawda, udowodniona naukowo. Jak się objawia alergia na sport?

Uczulenie na sport

Kiedy jesteśmy bardzo zmęczeni, wręcz wyczerpani, a po treningach czujemy przytłaczające osłabienie to mówimy, że to właśnie reakcja organizmu na aktywność fizyczną. Prawda jest taka, że uczulenie na sport ma inne objawy!

Uczulenie na sport - objawy

Alergia wywołana przez ćwiczenia sportowe (angielski skrót: EIA), może pojawić się w trakcie lub po treningu, objawia się poprzez występowanie

  •     wypieków
  •     trudności w oddychaniu,
  •     sapania
  •     mdłości
  •     opuchlizny

W jednym z ostatnich numerów amerykańskiego czasopisma naukowego „Current Allergy and Asthma Reports” pojawił się artykuł, w którym wyjaśniono, że alergia wywoływana przez ćwiczenia sportowe występuje jedynie u 2 proc. populacji. Brzmi banalnie? A jednak około 2 procent populacji nie jest do śmiechu... Uczulenie na sport może wywołać bieganie, jazda na rowerze, gra w tenisa, ale nawet wysiłek przy pracach ogrodowych.

Dieta bez pszenicy. Co powinnaś wiedzieć

U kogo i kiedy może wystąpić reakcja alergiczna na sport?

Reakcja alergiczna wystąpi, jeśli uczulony zje określone produkty, a następnie zabierze się za trenowanie. Te produkty to pszenica oraz mięczaki. Objawy mogą również wystąpić, jeśli chory spożyje je po ćwiczeniach. Naukowcy nie są na razie w stanie odpowiedzieć na pytanie, co powoduje alergię.Trwa proces ustalenia także, jakie sporty powodują alergię i reakcje uczuleniowe. Które powodują reakcję uczuleniowe, a które nie? Jak dotąd jedynie jeden rodzaj ćwiczeń nigdy nie spowodował wystąpienia objawów u wszystkich badanych. Było to pływanie.

Lekarze alarmują: jeśli podejrzewasz, że wymienione wyżej reakcje alergiczne pojawiają się w trakcie lub po treningu nagminnie, to spróbuj zrezygnować na jakiś czas z jedzenia pszenicy oraz mięczaków. Obserwuj organizm. Zachęcają też do noszenia przy sobie EpiPenów, czyli jednorazowych, automatycznych wstrzykiwaczy adrenaliny, które stosuje się w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Podjadasz, masz problemy ze snem i koncentracją? Uważaj – to może być stres!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)