POLECAMY

Robi się coraz bardziej gorąco. W czwartek padnie tegoroczny rekord upałów. Nie zgadniecie, ile pokażą termometry…

Polska znów na kilka dni zamieni się w tropiki.
Marta Słupska / rok temu
Robi się coraz bardziej gorąco. W czwartek padnie tegoroczny rekord upałów. Nie zgadniecie, ile pokażą termometry… fot. Fotolia

Kiedy będzie najbardziej gorąco i czy w ślad za upałem możemy spodziewać się burz, porywistego wiatru i trąb powietrznych?

Prognoza pogody na najbliższe dni

Pamiętamy, jak jeszcze niedawno pisałyśmy o tym, że lato powitało nas deszczową pogodą i niezbyt wysoką, jak na tę porę roku, temperaturą. Połowa wakacji jest jednak wyjątkowo upalna, a gorąc, chociaż w ciągu ostatnich kilku dni nieco zelżał, wciąż jednak nie odpuszcza. W najbliższych dniach możemy spodziewać się powrotu tropików, a wszystko to przez napływające nad nasz kraj równikowe powietrze.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia pierwszego, drugiego i – najwyższego – trzeciego stopnia przed upałami. Ostrzeżenia trzeciego stopnia wydano dla województw:

  • lubelskiego,
  • świętokrzyskiego,
  • małopolskiego,
  • podkarpackiego.

Najbardziej gorąco ma być w województwie podkarpackim i małopolskim. Na południu Polski w czwartek 10 sierpnia termometry mogą pokazać nawet… 38 stopni Celsjusza! W innych rejonach też będzie upalnie (28-36 stopni Celsjusza)– nie wychodźmy więc z domu bez wody, nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych, a przed wyjściem na dwór koniecznie posmarujmy się kremem z filtrem.

Jak to zwykle bywa w upalne dni możemy także spodziewać się burz, ulewnych opadów deszczu i silnego wiatru (porywy nawet do 90 kilometrów na godzinę). Synoptycy nie wykluczają też trąb powietrznych. Jeśli wiemy więc, że spędzimy czas poza domem, najlepiej jest na bieżąco śledzić prognozy pogody.

Sprawdź pogodę na długi weekend sierpniowy!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)