Morawiecki o lockdownie fot. ONS.pl

Premier Morawiecki: lockdownu nie będzie. „Wyhamowaliśmy zakażenia przed punktem krytycznym”

Premier Mateusz Morawiecki uspokoił Polaków na Facebooku: póki co ponowny lockdown nie będzie wprowadzony.
Urszula Wilczkowska / 13.11.2020 08:31
Morawiecki o lockdownie fot. ONS.pl

Liczba zakażeń i zgonów na Covid-19 ciągle skacze w górę. Liczba zajętych respiratorów przekroczyła 2000, wolnych łóżek została już zaledwie 1/3. Groźba ponownego lockdowny wisi, a raczej wisiała nad nami od tygodnia. Mimo to premier Mateusz Morawiecki wczoraj poinformował, że narodowej kwarantanny nie będzie.

We wpisie na Facebooku Prezes Rady Ministrów pisze, że udało się nam zahamować tempo zakażeń, a liczba nowych przypadków zaczęła po raz pierwszy od dwóch miesięcy spadać. Niestety, wraz z nią zmniejszyła się liczba wykonywanych testów - nadal blisko połowa z nich daje pozytywny wynik.

Premier: nie będzie narodowej kwarantanny

Według słów premiera, w tym tygodniu po raz pierwszy od 2 miesięcy średnia liczba nowych zakażeń zaczęła spadać - w tym momencie wynosi ona w zaokrągleniu 65 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. To pierwszy sygnał stabilizacji krzywej zachorować, a zarazem dowód skuteczności poprzednich obostrzeń.

Razem z Radą Medyczną rząd podjął decyzję, że jeżeli taka sytuacja się utrzyma, wprowadzanie kolejnych obostrzeń nie będzie konieczne. Oznacza to, że najprawdopodobniej nie zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna, o której premier wspominał w poprzednich tygodniach.

Lockdown nie ominie nas jednak, jeśli liczba zakażeń przekroczy 70-75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Według słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, oznaczałoby to sytuację, w której przez kilka kolejnych dni odnotowano by około 27-28 tysięcy nowych przypadków zakażeń.

Pojawiają się jednak pierwsze wątpliwości, czy aby nie cieszymy się zbyt szybko ze spadającej liczby zachorowań. Głównym powodem jest mniejsza liczba wykonywanych testów. Jeszcze na początku ubiegłego tygodnia było to 60-80 tysięcy testów w ciągu doby. W ciągu ostatnich kilku dni wykonuje się około 40-55 tysięcy testów dziennie - mimo to dzienna liczba zakażeń nie spadła znacznie i ciągle utrzymuje się na poziomie ponad 22 tysięcy przypadków dziennie.

To też może cię zainteresować:
Już niedługo szpitale będą w stanie przyjmować tylko pacjentów z koronawirusem
Polska dostanie nową szczepionkę na koronawirusa. Ma aż 90% skuteczności
Aż połowa testów wykonywanych w Polsce dała pozytywny wynik. To najgorszy wynik z całej Europie