Halloween fot. Fotolia

Posłowie przeciwko Halloween - czy można świętować Halloween czy nie

Politycy nadal starają się decydować za nas.
Małgorzata Machnicka / 21.10.2016 05:22
Halloween fot. Fotolia

W połowie października, kurator oświaty w województwie kujawsko-pomorskim i były radny PiS Marek Gralik, napisał list otwarty do dyrektorów szkół, w którym ostrzegał przed organizowaniem imprez związanych z Halloween. Powód? Poseł twierdzi, że Halloween, które jest całkowicie sprzeczne z polskimi tradycjami i jest sztucznie przenoszone na polski grunt,  dodatkowo czyni pewne zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży.

Urządzanie w szkołach zabaw halloweenowych, przebieranie się za upiorne postacie nie niesie ze sobą absolutnie żadnych wartości. Szczególnie niebezpieczne, a wręcz niedopuszczalne może się to okazać jego zdaniem w przypadku dzieci z upośledzeniem umysłowym, gdyż bardzo negatywnie odbija się to na ich psychice.

Kurator zwrócił również uwagę, że w polskiej tradycji 1 listopada jest dniem zadumy i wskazał, że niektóre szkoły, w ramach przygotowań do tego dnia, ale również w poczuciu obowiązku, porządkują cmentarze, szczególnie miejsca pochówków żołnierzy poległych w walkach o wolność ojczyzny.

Zwracam się z uprzejmą prośbą do Państwa o wzięcie pod uwagę powyższej opinii podczas podejmowania decyzji w tej sprawie. Proszę również Rodziców, by pomogli szkole dokonać właściwego wyboru.

Właściwego, czyli jakiego? Racja - jedynego słusznego, czyli zgodnego z zamysłem posła Gralika. Co ciekawe, kuratora oświaty w krucjacie przeciwko Halloween, popiera sporo osób, w tym posłanka Anna Sobecka.

Gratuluję Panu Kuratorowi odwagi za zajęcie jednoznacznego stanowiska w sprawie Halloween. Od dłuższego czasu obserwuję w Polsce niepokojący wzrost zainteresowania tym wydarzeniem, dlatego bardzo cieszy mnie reakcja Pana Kuratora. Mimo iż Halloween jest powszechnie kojarzone z niegroźnym zwyczajem przebierania się za duchy czy wampiry, mało kto zauważa, że kryje ono w sobie okultystyczne znaki. Skutki udziału w tych praktykach mogą być przerażające tym bardziej, że uczestniczą w nich już najmłodsze dzieci, w które najłatwiej uderzyć.

I to jest zdanie jednej ze stron. Równowaga na szczęście została zachowana. Nauczyciel historii z Torunia Arkadiusz Kierdyś, poprosił o interwencję w tej sprawie związek zawodowy i zarzuca kuratorowi m.in. brak podstawowej wiedzy na temat pochodzenia anglosaskich świąt oraz niedopuszczalną ingerencję w neutralność światopoglądową szkół publicznych zagwarantowaną przez konstytucję i Kartę Nauczyciela. Dodaje, że nie ma zapisu o promowaniu jednego obyczaju, jednej ideologii, jednego światopoglądu.

W związku z jawną presją wywieraną przez Pana Kuratora i sygnałami środowiska nauczycielskiego o uleganiu jej przez dyrekcje szkół publicznych, zwracam się z prośbą o interwencję Pana Przewodniczącego w obronie środowiska oświatowego przed narzucaną indoktrynacją ideologiczną.

Dodał, że w niektórych placówkach oświatowych (między innym w tej, w której uczy) na terenie województwa kujawsko-pomorskiego imprezy z okazji Halloween odwołano po tym, jak kurator opublikował list do dyrektorów.

Marek Gralik odpowiedział na zarzuty nauczyciela historii z Torunia:

O ile mówienie o nim, czy wręcz uczenie, szczególnie na lekcjach języka angielskiego, jest rzeczą naturalną, wynikającą z potrzeby poznawania zwyczajów panujących w kraju, którego języka się uczy, o tyle urządzanie w szkołach zabaw halloweenowych, przebieranie się za upiorne postacie nie niesie ze sobą absolutnie żadnych wartości, a w przypadku dzieci z upośledzeniem umysłowym a takie sytuacje w szkołach naszego województwa występują jest wręcz niedopuszczalne, gdyż bardzo negatywnie odbija się na ich psychice.

Więc jak to z tym Halloween jest? Czy my, jako Polacy, jako katolicy możemy się bawić i przebierać za "upiorne postacie" czy nie? Najważniejsze jest to, żeby każdy mógł decydować sam za siebie. Święto, owszem, przyszło do nas z zachodu (to nie tylko amerykańska tradycja - święto popularne jest także w Irlandii czy Wielkiej Brytanii), ale czy nie tak jest z każdą modą? Weźmy za przykład Walentynki. To też zachodnie święto. I też potencjalnie może "mieszać w umysłach". Czerwone róże, czekoladki, świece - od wszech obecnego przepychu może porządnie rozboleć głowa.

Jaka szkoda, że posłowie nie zdają sobie sprawy, że nasze polskie Święto Zmarłych więcej ma wspólnego z zabawą niż zadumą. Wystarczy przypomnieć sobie dziady. Starosłowiańskie święto, którego podstawową formą obrzędową było karmienie i pojenie dusz kutią i wódką, podczas specjalnych uczt przygotowywanych w domach lub na cmentarzach. Bynajmniej nie było smutno. I lepiej zaakceptować to, że niektóre kultywowane przez nas tradycje pochodzą z pogańskich obrządków.

Zastanówmy się więc, czy my czasem nie przesadzamy? Czy nie wybieramy sobie tylko tych tradycji, które nam pasują i które są dla nas wygodne? Albo zapominamy o ich pochodzeniu? Wspomnę tylko, że strojenie choinki to tradycja pogańska. I to jeszcze niemiecka.

Tagi: Halloween
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/31.10.2019 20:02
przypominam, że 1 listopada, to dzień wszystkich świętych, a święto zmarłych, to jest 2 listopada
/30.10.2018 03:01
Śmiać się chce jak czytam komentarze... po pierwsze niechrześcijańskie święto?mieszkam w Stanach i tu księża katoliccy nie potępiają Halloween a przecież to ta sama wiara, mało tego dzieci odwiedzają kościół podczas treat or trick i ksiądz zawsze rozdaje cukierki;) Domy są super poozdabiane, dzieci mają radochę, wybierają dynię prosto z pola a potem ją wycinają;) Mnóstwo zabawy w labiryntach kukurydzy, masa festynów.. Nie wiem czemu miałoby to komuś przeszkadzać, no ale jak zwykle nawiedzeni katolicy się znajdą.. ale zanim zaczniecie się wypowiadać polecam przeczytam o historii większości chrześcijańskich świąt.. m.in Boże Narodzenie, 25 grudnia była to data obchodzona w wielu kulturach jeszcze przed nastaniem chrześcijsństwa, Rzymianie wierzący w wielu bogów obchodzili tę datę;) Także nie ma się co burzyć...
/31.10.2017 13:41
Ja ani moja rodzina a tym bardziej dziecko nie obchodzimy o nie będziemy obchodzić halloween a czemu? Bo nie i już. To nie jest moje święto. Od kilka lat na wsi dzieci organizują sobie halloween i jak na złość do domów wpuszczają je tylko ciotki o babki i dziadkowie.czylo najbliższą rodziną. Dzwonia do każdego na siłę po kilkanaście razy. Nawet świadek Jehowy rozumie jak mówię raz że nie jestem zainteresowana. Myślę że ta moda się nie przyjmie a jeśli już to będą to wyjątki. Dlatego że więcej jest tradycyjnych rodzin niż tych postępowych. Chociaż swoją drogą świętujemy też walentynki a czy to też nie przyszło z hameryki.? Apeluje do rodziców by uczyły swe pociechy że jak ktoś w Halloween nie otwiera to znaczy że ma w du. Pie to święto i by nie dzwonili po 15 razy bo to nic nie da. W tym roku mam plan jak będą tak dzwonić to będę w nich rzucać jajkami a co tam w końcu niech wiedzą że mnie stać.beda mieć swój psikus cukierków nie chce.
POKAŻ KOMENTARZE (3)