Polska wyprawa na K2 została odwołana. Dlaczego?

K2 fot. Adobe Stock
Dlaczego?
Marta Słupska / 05.03.2018 10:55
K2 fot. Adobe Stock

To miało być pierwsze w historii zdobycie K2 zimą. Podjęto jednak decyzję, by misję odłożyć w czasie. Teraz jest zbyt niebezpiecznie.

K2 dalej niezdobyte zimą

Polacy odwołali wyprawę na K2. Powodem miało być m.in. złe warunki pogodowe, brak możliwości zaaklimatyzowania oraz zagrożenie lawinowe. Kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki, oświadczył: „W oparciu o głęboką analizę sytuacji w porozumieniu z zespołem zdecydowałem dziś o zakończeniu akcji górskiej na K2”.

Misja, która trwała siedem tygodni, miała na celu wejście po raz pierwszy na ośmiotysięcznik zimą. K2 uważane jest za jedną z najgroźniejszych gór. Do tej pory próbowało ją zdobyć ponad 300 osób, a zginęło na niej ponad 80.

W oparciu o głęboką analizę sytuacji w porozumieniu z zespołem zdecydowałem dziś o zakończeniu akcji górskiej na K2. Wpływ na decyzję o zakończeniu akcji miały następujące czynniki:
1. Wynik rekonesansu zespołu Adam Bielecki i Janusz Gołąb w dniu dzisiejszym. Okazało się, że na drodze do C1 wszystkie liny są zasypane, namiot w bazie wysuniętej jest uszkodzony, istnieje również duże prawdopodobieństwo zniszczenia obozów C1,C2 oraz C3.
2. Prognoza pogody, która potwierdza tylko 1 krótkie okno pogodowe ok 11.03.2018
3. Brak możliwości zaaklimatyzowania min. 1-go zespołu na wys. 7200m, który by zdążył po powrocie do bazy na podjęcie próby ataku szczytowego w dniu 11.03
4. Zagrożenie lawinowe w górnych partiach drogi. W ostatnich 8 dniach zanotowaliśmy łącznie ponad 80cm opadów śniegu.
5. Ostrzeżenie z Portalu Ventusky o dużych opadach na wys.7600m
6. Złe prognozy na okres po 11.03.2018 Priorytetem wyprawy jest bezpieczeństwo uczestników
– czytamy o oświadczeniu Wielickiego.

Do tej pory K2 zdobywano w innych porach roku – latem na ośmiotysięcznik weszli: Wanda Rutkiewicz (jako pierwsza w 1986 roku), Jerzy Kukuczka, Tadeusz Piotrowski, Przemysław Piasecki, Wojciech Wróż, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Piotr Pustelnik, Dariusz Załuski, Adam Bielecki, Janusz Gołąb i Marcin Kaczkan.

Polecamy:
„Zasnął i nie odczuwał żadnego bólu”. Według francuskiego lekarza Tomasz Mackiewicz umarł kilka godzin po zdobyciu Nanga Parbat
Jak wygląda codzienne życie podczas wspinaczki na Kilimandżaro?

 

Redakcja poleca

REKLAMA