Polacy sprzedają w sieci bony turystyczne. Kody na wakacje wolą zamienić na gotówkę

Polacy sprzedają bony turystyczne w sieci fot. Adobe Stock
Na portalach aukcyjnych pojawiły się oferty sprzedaży bonów turystycznych. Zamiast rodzinnych wakacji, Polacy wolą otrzymać pieniądze. Niestety dla nich, takie działania są nielegalne.
/ 05.08.2020 11:18
Polacy sprzedają bony turystyczne w sieci fot. Adobe Stock

Bon turystyczny 500+ miał zapewnić polskim rodzinom z dziećmi możliwość wakacyjnego wypoczynku w czasie kryzysu. Wielu rodziców przez epidemię nie stać na zorganizowanie wyjazdu dla swoich pociech, więc Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewniło im dofinansowanie w postaci bonu, który mogą wykorzystać w obiektach turystycznych w całym kraju.

Przebiegli obywatele postanowili jednak obejść formę przyznawania świadczenia i sprzedają bony turystyczne na portalach aukcyjnych. Wolą gotówkę od kodów na noclegi i bilety. 

Polacy sprzedają bony turystyczne 

Wchodząc na popularne portale aukcyjne i wpisując „bon turystyczny” można znaleźć wiele ogłoszeń, w których Polacy oferują odsprzedanie kodu otrzymanego od ministerstwa w zamian za gotówkę. Bony są sprzedawane za mniej niż są warte, żeby podnieść popularność ofert. Dla przykładu - bon o wartości 1000 zł, sprzedaje się za 700-800 zł. 

fot. Screenshot Olx.pl, oferty sprzedaży bonu turystycznego

Niestety dla sprzedających, tego typu działania są nielegalne, a bon turystyczny jest chroniony. Jak tłumaczy dla „Super Expressu” Grzegorz Cendrowski, rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej wyjaśnił, jak wygląda wykorzystanie kodu otrzymanego od ministerstwa drogą elektroniczną

Handel bonem turystycznym jest niezgodny z prawem. Ustawa wyraźnie wskazuje, kto ten bon może wykorzystać. Poza tym, że jest to niezgodne z prawem, to łatwo paść ofiarą oszustwa – tłumaczy

Cendrowski wyjaśnił też, że bon jest zabezpieczony podwójnie. Świadczenie otrzymujemy w formie 16-cyfrowego numer bonu. Następnie aktywujemy bon otrzymanym mailowo lub sms-em kodem PIN. Dodatkowo, numer bonu przypisany jest do konkretnej osoby a transakcje są rejestrowane, więc łatwo sprawdzić, czy wykorzystała go osoba, która się o niego ubiegała, czy bon został komuś przekazany. 

Kto otrzyma bon turystyczny 500+? 

Bon turystyczny jest przeznaczony dla rodzin, które są uprawnione do otrzymywania świadczenia 500+, czyli takich, w których jest min. jedno dziecko poniżej 18. roku życia. Dla każdego dziecka ministerstwo przygotowało 500 zł na wykorzystanie w polskich obiektach turystycznych. Dla dzieci z niepełnosprawnościami kwota ta wynosi 1000 zł. 

Może cię też zainteresować: 
500+ nie będzie wypłacane w gotówce, ale jako bon? Prezes ZUS: badane są różne możliwości
Pracownicy PKL Zakopane mają koronawirusa. Z kolejki codziennie korzysta kilka tysięcy turystów
Do 2060 roku na świecie nie będzie płodnych mężczyzn? Naukowcy są przerażeni wynikami badań
Niemcy wprowadzają zakaz noszenia burki i nikabu w szkołach. Muzułmanie są wściekli

Redakcja poleca

REKLAMA