„Jeśli uderzy raz, nie czekaj na drugi”. Gwiazdy zabierają głos w mocnej kampanii społecznej

„Kocham. Szanuję” to akcja, która ma przekonać krzywdzone kobiety do szukania pomocy, a świadków przemocy do reakcji. Spot jest mocny i daje do myślenia.
Małgorzata Germak / 7 miesięcy temu
„Jeśli uderzy raz, nie czekaj na drugi”. Gwiazdy zabierają głos w mocnej kampanii społecznej screen Facebook

Dorota Gardias na zdjęciu wygląda, jakby ktoś ją pobił. Ma sińca pod okiem i twarz zalaną krwią. Na szczęście prezenterce TVN nic się stało, została tylko pomalowana tak, żeby wyglądać jak ofiara przemocy. W podobny sposób pokazały się w mediach też inne polskie gwiazdy. Wszystko w ramach mocnej kampanii społecznej „Kocham. Szanuję”.

Posadzą miliony nowych drzew! Martyna Wojciechowska wspiera ważną akcję

Prawie milion kobiet rocznie w Polsce doznaje różnych form przemocy. Co trzecia przynajmniej raz w życiu była ofiarą przemocy. Tylko 20 procent sprawców przemocy zostaje skazana (mowa o oficjalnie zgłoszonych). Co druga ofiara pozostaje w formalnym związku ze sprawcą. Te statystyki są przerażające i mówią same za siebie.

Dlatego Fundacja Krajowe Centrum Kompetencji chce zwrócić zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet. „Najważniejsze założenia kampanii ‚Kocham. Szanuję’ to uświadomić osobom doznającym przemocy, że można i warto szukać dla siebie ratunku oraz skłonić osoby będące świadkami przemocy do tego, by reagowały i stawały w obronie osób jej doznających” – czytamy na stronie kampanii.

Jakie gwiazdy zaangażowały się w akcję?

„Każda kobieta ma prawo być szczęśliwa. Każdy człowiek ma prawo być szczęśliwy”, „Miłość to szacunek”, „Miłość to delikatność”,„Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie albo jesteś jej świadkiem – reaguj”– mówią ambasadorzy kampanii.
Głos w kampanii postanowiły zabrać znane aktorki i dziennikarki. Ambasadorkami akcji są między innymi Dorota Gardias, Edyta Herbuś, Agnieszka Kaczorowska, Maja Ostaszewska.

Organizatorzy kampanii uznali, że warto, aby pojawił się też głos mężczyzn w tej sprawie. „Zaprosiliśmy 13 ambasadorów do tego, żeby poparli ideę przeciwdziałania przemocy. Żeby przemawiali zarówno do kobiet, że nie są same, a oprócz tego, żeby przemawiali do mężczyzn. Żeby pokazać, że inni mężczyźni też nie powinni tego popierać” – mówił w jednym z wywiadów Konrad Wojterkowski, organizator i pomysłodawca akcji „Kocham. Szanuję”.
Wśród ambasadorów znalazł się m.in. Szymon Majewski, Krzysztof Hołowczyc, Czesław Mozil.

Czytaj też:Afera na Amazonie. Sklep sprzedawał koszulki dla dzieci z napisem „Enjoy Cocaine”„To dyskryminacja!”. Według rządu te dzieci nie zasługują na 500 ani 300 plus?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)