Nowy zestaw Lego – kobiety ze świata nauki

Lego fot. Maia Weinstock‏
Powstaną „dla dziewczynek, by wiedziały, że mogą i powinny być inżynierkami czy matematyczkami, i dla chłopców, by już w młodym wieku byli świadomi, że te zawody są dla wszystkich, nie tylko dla mężczyzn”.
Marta Słupska / 02.03.2017 12:01
Lego fot. Maia Weinstock‏

Do tej pory w zestawach klocków Lego dostępne były postaci Harrego Pottera, Batmana i bohaterów Star Wars. Teraz ta duńska firma wprowadza nowość, która naprawdę nam się podoba: figurki przedstawiające astronautki, inżynierki i kobiety ze świata nauki!

Maria Skłodowska-Curie jakiej nie znacie!

Kobiety NASA

W nowym zestawie Lego zatytułowanym „Women of NASA” („Kobiety NASA”), który ma być dostępny pod koniec tego roku lub na początku 2018 roku, znajdzie się aż pięć postaci kobiecych. Będą to:

  • naukowiec Katherine Johnson,
  • informatyczka Margaret Hamilton,
  • astronautka, fizyczka i edukatorka Sally Ride,
  • astronomka Nancy Grace Roman,
  • astronautka i fizyczka Mae Jemison.

Powodem chęci wprowadzenia nowych postaci Lego są napływające do tej duńskiej firmy głosy popierające taki właśnie pomysł – zebrano ich aż 10,000!

Figurki zaprojektowała amerykańska pisarka naukowa Maia Weinstock, która okazała się być najlepszą osobą do wykonania tego zadania, pokonując innych konkurentów.

Jako redaktor naukowy i pisarka z dużym zainteresowaniem naukowym pisząca o eksplorowaniu przestrzeni kosmicznej, a także o kobietach w historii nauki i inżynierii, projekt „Women of NASA” Mai Weinstock jest dla niej formą uświęcenia kobiecych dokonań w zawodach macierzystych
– skomentowała rzeczniczka Lego Lise Dydensborg.

Zawody macierzyste, takie jak inżynieria, technologia, matematyka czy nauka, są bowiem zazwyczaj zdominowane przez mężczyzn. Zestaw Lego ma być więc nie tylko ukoronowaniem kobiecych dokonań na męskim polu, ale tez okazją do tego, by bliżej przyjrzeć się sylwetkom uwiecznionych w formie klocków badaczek (i przekazać tę wiedzę dzieciom).

Mam nadzieję, że zestaw będzie odpowiedni zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Dla dziewczynek, by wiedziały, że mogą i powinny być inżynierkami czy matematyczkami, i dla chłopców, by już w młodym wieku byli świadomi, że te zawody są dla wszystkich, nie tylko dla mężczyzn
– podsumowuje Maia Weinstock.

Przeczytaj też inne ciekawe artykuły na Polki.pl

Redakcja poleca

REKLAMA