NIK: Przeterminowane i o niewiadomym pochodzeniu leki w szpitalach

szpital fot. Adobe Stock
Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że zaniedbania były tyle poważne, że mogły zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów.
Małgorzata Germak / 06.04.2018 13:29
szpital fot. Adobe Stock

Pracownicy Najwyższej Izby Kontroli wykryli przeterminowane i o nieustalonym pochodzeniu leki w niektórych oddziałach szpitalnych i w aptekach. Z raportu wynika, że stan ten nie zapewniał pacjentom bezpiecznego leczenia.

Dla jednych niechciany intruz, dla innych wyczekiwane wsparcie. Czy ksiądz jest potrzebny na porodówce?

„Zaniedbania były na tyle poważne, że mogły zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów, jak w przypadku dekompletowania zestawów przeciwwstrząsowych” – mówi prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Co ujawniły kontrole? Na przykład w jednym szpitalu adrenalina była przeterminowana o ponad półtora roku. A zdarzało się też, że przechowywane były inne przeterminowane leki oraz takie, którego pochodzenie było niewiadome. Według raportu niewłaściwie postępowano z lekami wycofanymi przez inspekcję farmaceutyczną z obrotu. Prezes NIK tłumaczy, że te nieprawidłowości mogą wynikać między innymi z nierzetelnego prowadzenia ewidencji leków.

„W niemal co drugim skontrolowanym szpitalu, adrenalina wchodząca w skład zestawów przeciwwstrząsowych była z nich wyjmowana i przetrzymywana w lodówkach w celu przedłużenia terminu jej przydatności. Tymczasem takie zdekompletowanie zestawów przeciwwstrząsowych, w celu osiągnięcia nieznacznych oszczędności, mogło opóźniać udzielenie pomocy w razie wystąpienia wstrząsu o gwałtownym przebiegu, gdyż personel medyczny zamiast natychmiast przystąpić do ratowania życia, musiał wyjąć adrenalinę z lodówki” – czytamy na stronie NIK.

Jak to wygląda w liczbach? Niezgodności w gospodarowaniu lekami stwierdzono w prawie 80 procentach skontrolowanych szpitali. W takich przypadkach kontrolerzy zawiadamiali dyrektorów placówek o zagrożeniu życia i zdrowia pacjentów, a szpitale te od razu reagowały i likwidowały zagrożenie.

Kontrola NIK odbyła się w latach 2015-2017 w 24 szpitalach na terenie województwa dolnośląskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego i wielkopolskiego.

Źródło: bankier.pl, nik.gov.pl

Czytaj też:

Będzie 500+ na pierwsze dziecko? Szykują się zmiany w programie!Znamy już nowe standardy okołoporodowe! Co się zmieni?

Redakcja poleca

REKLAMA