Znamy już nowe standardy okołoporodowe! Co się zmieni?

Wiemy też kiedy zmiany wejdą w życie.
Marta Słupska / 7 miesięcy temu
Znamy już nowe standardy okołoporodowe! Co się zmieni? fot. Adobe Stock

Na te decyzje czekałyśmy od dawna: dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski podał na konferencji prasowej szczegóły dotyczące nowych standardów okołoporodowych. W wystąpieniu wzięła też udział wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko. Co czeka ciężarne i kiedy zmiany wejdą w życie?

Zmiany dla ciężarnych

Projekt dotyczący standardów został przygotowany przez zespół powołany przez ministra zdrowia. W jego skład weszli lekarze i dyrektorzy podmiotów leczniczych. Zmiany mają regulować przepisy dotyczące ciąży, łagodzenia bólu i organizacji pracy personelu w trudnych przypadkach, np. przy poronieniu, urodzeniu dziecka chorego lub martwego.

Nowe organizacyjne standardy opieki okołoporodowej to kodeks praw pacjentki, tak by kobieta wiedziała, co jej przysługuje, co ją czeka w trakcie porodu i później
– przyznał minister.

Jedną z ważniejszych z zaproponowanych zmian jest likwidacja obowiązkowej hospitalizacji po 41. tygodniu ciąży – o tym ma decydować lekarz. Doprecyzowane zostaną także przepisy dotyczące wyboru położnej przed porodem. Projekt zakłada także jednolitą edukację przedporodową i ocenianie ryzyka wystąpienia depresji wśród ciężarnych za pomocą specjalnych testów.

Nowe standardy mają wejść w życie w przyszłym roku.

Zobacz też:
„Chciałam pokazać, że poród nie jest czymś ohydnym”. Udało się? Zobaczcie 18 intymnych zdjęć
Nie uwierzycie, ale ta kobieta przyjęła… swój własny poród, który odbył się za pomocą cesarskiego cięcia! Jak to się stało?

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)