Tego lata ogromne pożary mogą dotknąć Europę fot. Adobe Stock

Niepokojące prognozy pogody na wakacje. Europa będzie mierzyć się z groźnymi pożarami?

Synoptycy ostrzegają, że susza może wywołać zagrażające nam pożary lasów i pól. Problem będzie dotyczyć całego kontynentu.
/ 04.06.2020 11:10
Tego lata ogromne pożary mogą dotknąć Europę fot. Adobe Stock

Wiele osób zastanawia się, jaka będzie pogoda podczas zbliżających się wakacji. Zdaniem meteorologów musimy liczyć się z tym, że czekają nas upały, ale też susza i zagrożenie pożarowe. Co więcej, to ostatnie będzie większe, niż w ciągu ostatnich lat. I to nie tylko w Polsce.

Czy latem 2020 roku mogą wystąpić pożary?

Jak podaje Europejski System Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS), w wyniku wysokiej temperatury w okresie wiosennym, w ostatnich dniach w Szwecji i północnej Francji wybuchły pożary lasów. Według Komisji Europejskiej sytuacja w całej Europie może ulec znacznemu pogorszeniu w okresie letnim.

Obszary, które są podatne na pożary lasów, znajdują się już nie tylko na południu Europy, ale również w Europie Centralnej, a nawet w północnej części kontynentu. Pożary lasów występują teraz w miejscach, gdzie nigdy ich nie obserwowano - powiedział w rozmowie z mediami unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz

Synoptyk Arleta Unton-Pyziołek w rozmowie z TVN Meteo wyjaśnia, że pożary mogą pojawić się na przeważającym obszarze kontynentu, gdyż pas wysuszonych obszarów, na których od wielu dni brakuje opadów, rozciąga się od Hiszpanii, przez Francję i Niemcy, po Polskę, Białoruś i Ukrainę. Ekspertka boi się, że płonąć mogą lasy i łąki nie tylko w suchym i gorącym latem basenie Morza Śródziemnego, ale i w centrum kontynentu.

Komisarz ds. zarządzania kryzysowego wyjaśnił również, czy zagrożenie pożarowe jest wyższe niż w ostatnich latach i czy powinniśmy bardziej niż zwykle obawiać się katastrofy naturalnej. 

Uważamy, że ryzyko pożarów jest wysokie. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy ono jest wyższe niż w zeszłym roku. Jednak z pewnością ten sezon będzie powyżej średniej z dziesięciu czy więcej lat - podkreślił Lenarczicz

Słowa komisarza komentuje również Arleta Unton-Pyziołek. Jej zdaniem trudna sytuacja pogodowa wynika ze stałego wzrostu temperatury powietrza, który ma miejsce od kilku dekad. 

Jak wygląda prognozowana sytuacja zagrożenia pożarowego w lasach na terenie Polski? Na przeważającym obszarze kraju - zachodzie i w centrum kraju - obowiązuje wysoki stopień. Średni, oznaczony obowiązuje na północnym wschodzie, częściowo północy i południu kraju.

Zobacz więcej najświeższych wiadomości:
Jasnowidz Jackowski zapowiada coś gorszego od koronawirusa. Czeka nas katastrofa w te wakacje 
WHO wyjaśnia: nie będzie drugiej fali koronawirusa. Czekać nas może dużo gorszy scenariusz
Majowie wcale się nie pomylili? Okazuje się, że ich przepowiednia końca świata dotyczyła roku 2020 
Pogoda na wakacje 2020. Jaka pogoda będzie w Polsce w tegoroczne lato?