POLECAMY

Uwaga, nowi naciągacze. Nie odbieraj tych połączeń ani nie oddzwaniaj!

O jakie numery telefonów chodzi?
Marta Słupska / 10 miesięcy temu
Uwaga, nowi naciągacze. Nie odbieraj tych połączeń ani nie oddzwaniaj! fot. Fotolia

Nowa fala ataków naciągaczy niepokoi coraz większą liczbę Polaków. Jak nie dać się nabrać i nie zapłacić wysokiego rachunku za takie połączenia?

Zagraniczne numery

Jak informuje serwis next.gazeta.pl coraz większa liczba Polaków ma kontakt z numerami telefonów o dziwnych, zagranicznych prefiksach kierunkowych. Chodzi o połączenia z krajów egzotycznych, takich jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Tanzania czy Demokratyczna Republika Konga. Nękające telefony dzwonią zazwyczaj w godzinach wieczornych, gdy mamy mniejszą czujność, a ich odebranie może słono kosztować. Najwięcej zapłacimy jednak, gdy na taki numer oddzwonimy, warto więc wiedzieć, od których z nich trzeba się trzymać z daleka.

Zdarza się również, że celowo połączenia te są wydłużane, np. w słuchawce użytkownikowi symulowany jest sygnał rozłączenia i jeżeli użytkownik nie rozłączy połączenia w aparacie (nie naciśnie czerwonej słuchawki), połączenie trwa nadal, co za tym idzie, operator nalicza dalej opłaty za to połączenie
– tłumaczy Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Oto prefiksy, o których mowa:

  • 225 – Wybrzeże Kości Słoniowej,
  • 243 – Demokratyczne Republika Konga,
  • 245 – Gwinea Bissau,
  • 255 – Tanzania.

Jak uchronić się przed naciągaczami? Po pierwsze, dokładnie sprawdzajmy podejrzane numery, zanim odbierzemy telefon lub oddzwonimy. Po drugie zaś, numery, które budzą nasze zastrzeżenia, po prostu blokujmy.

Zbiórka dla chorego Antosia to oszustwo. „Nabrali się” gwiazdy i dziennikarze, organizator wyłudził ponad 500 tysięcy, a chłopiec... nie istnieje

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10 miesięcy temu
Mnie zastanawia jedna rzecz. Wszyscy ostrzegają a nikt nie robi nic, aby zakazać takich naciągarskich praktyk