Czas wakacji to okres wzmożonej atencji rodziców, ale nie da się przewidzieć każdej tragedii. Ten przypadek uczy jednak, że kiedy w grę wchodzą wysokie temperatury i słońce, trzeba szczególnie uważać.
Niewinna zabawa przerodziła się w koszmar
Myślałam, że płacze ze złości, bo nie lubi, kiedy pryska się go wodą - tłumaczyła już po wszystkim zrozpaczona mama.
Poparzenie 30% ciała
9-miesięczny Nicholas nie miał szczęścia. Poparzenia spowodowane gorącą wodą uznano za oparzenia II stopnia. Objęły one 30% ciała malucha. Kobieta bardzo przeżyła to wydarzenie i apeluje do rodziców poprzez film na YouTube i w mediach społecznościowych, by sprawdzali temperaturę wody w wężu ogrodowym, nim poleją nią np. starszaki bawiące się w ogrodzie.
Niewinna zabawa może mieć fatalny skutek. Straż Pożarna w Las Vegas również wystosowała apel, by zawsze przed użyciem węża ogrodowego, wylać z niego wodę, która prawdopodobnie przez wiele godzin nagrzewa się na słońcu do kilkudziesięciu stopni C.
Jak postępować przy poparzeniu wodą
Niezależnie od rodzaju oparzenia zawsze należy jak najszybciej schłodzić oparzone miejsce, najlepiej pod zimną bieżącą wodą. W przypadku oparzeń lekkich (I lub II stopnia) nieprzekraczających 10% powierzchni ciała, trzymaj ten obszar pod strumieniem zimnej wody przynajmniej 10-15 minut (I stopień) lub 30 minut (II stopień poparzenia).
Gdy sytuacja jest groźna lub gdy masz do czynienia z niemowlęciem, którego skóra jest wysoce delikatna, skonsultuj się z lekarzem lub jedź na pogotowie. Lekarz powinien wykonać opatrunek z solą srebrową sulfadiazyny lub sulfatiazolu lub z bacytracyną. Jeżeli po oparzeniu II stopnia pojawią się pęcherze o średnicy większej niż 2,5 cm, koniecznie jedź do szpitala.
Postępowanie w przypadku oparzeń: Jak schładzać oparzenia
Domowe i apteczne sposoby na oparzeniaA może to uczulenie na słońce? Jak to sprawdzić u dziecka