Oburzająca zabawa na TikToku fot. Adobe Stock

Oburzająca zabawa na TikToku. Rodzice świetnie się bawią - wystraszone dzieci płaczą

Zdaniem ekspertów, nowe wyzwanie Tiktoka może wywołać u dzieci traumę. Psychologowie krytykują rodziców, którzy biorą w nim udział.
/ 26.06.2020 10:54
Oburzająca zabawa na TikToku fot. Adobe Stock

Aplikacja TikTok to obecnie jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych. Wyzwania z podkładem muzycznym podejmują także gwiazdy, które mogą liczyć na milionowe zasięgi.

W serwisie krótkich form video nie brakuje jednak takich, które zamiast fejmu powinny zasługiwać na potępienie. Jedną z nich jest wyzwanie poodejmowane przez wielu rodziców.

Skandaliczna zabawa na TikToku

Jednych bawi, innych - oburza. Wyzwaniem, które w ostatnich dniach jest szeroko potępiane, jest zabawa polegająca na oblaniu twarzy dziecka wodą lub mlekiem. Rodzice robią to z zaskoczenia, dlatego dzieci reagują płaczem.

Dzieci są wyraźnie wystraszone i nie wiedzą, co się dzieje, tym bardziej że dotyczy to głównie niemowląt. Kilkusekundowe filmy zamieszczane na TikToku pokazują za to, że świetnie bawią się przy tym rodzice, a wyzwanie cieszy się ogromną popularnością. Na razie trend króluje głównie w Stanach Zjednoczonych, ale pojawiły się już pierwsze próby naśladowania tej bezmyślnej zabawy także wśród polskich rodziców.

Eksperci apelują: Stop krzywdzeniu dzieci!

Pedagog i socjolog, profesor Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej, Jakub Andrzejczak odniósł się do panującego w mediach społecznościowych trendu w dosadny sposób. Nie tylko skrytykował okrutną zabawę, lecz także wystosował oficjalne pismo do Komitetu Praw Dziecka ONZ.

Prezentowane filmy to tylko kilka z setek, a może tysięcy takich filmów. I nie chodzi tu o poszczególne przypadki. Na świecie jest niezliczona liczba osób, które wyrządzają swoim dzieciom krzywdy o wiele większe, niż te, które możecie tu zobaczyć. Chodzi o to, że ktoś uznaje, że to modne, popularne, hajpowe, normalne ... Chodzi o to, że materiały te oglądają dzieci i młodzież. Chodzi o to, że w tym idiotycznym trendzie nie ma za grosz empatii, która stanowi jeden z fundamentów istnienia społeczeństw.
- napisał Jakub Andrzejczak.

Post pedagoga udostępniła także Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Przedstawiciele fundacji zwrócili uwagę na to, że podobne działania mogą wywołać u dziecka traumę, porównywaną z tą, jaka pojawia się w obliczu zagrożenia utratą życia.

To co widzimy na nagraniach bulwersuje nas i chcemy wyrazić swój jednoznaczny sprzeciw wobec takich praktyk. Dziecko to nie zabawka! A polewanie twarzy dziecka z zaskoczenia wodą to nie zabawa, tylko doświadczenie, które w jego odczuciu może mieć charakter traumy.
- czytamy w komunikacie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zachowania rodziców biorących w tym udział nie rozumie wielu blogerów. Kamil Nowak znany w sieci jako Blog Ojciec jasno wypowiada się na temat nowej zabawy. Zauważa, że problemem jest traktowanie dzieci jak kogoś gorszego, kogo siłą można zmusić do uległości:

Najwyższa pora spojrzeć na dziecko jako na człowieka. Człowieka, któremu też należy się szacunek i godność. Z kolei takich rodziców jak z tego filmu należałoby przymusowo wysłać na szkolenie z empatii wobec własnego dziecka, a jeśli nie pomoże, to następnym krokiem może powinny być przymusowe prace w kamieniołomie? Tam będą mieli dość czasu, by się namyślić.
- mówi Kamil Nowak w rozmowie z Gazetą Olsztyńską.

To też może cię zainteresować:Niebezpieczny trend na TikToku. Dzieci mają halucynacje, zdarzają się omdleniaKobieta pokazała na Instagramie poród. Oglądało ją 6 tysięcy osóbIle kosztuje utrzymanie dziecka? Oto najnowsze wyliczenia

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)