„Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli…” – pisał Janusz Korczak. Do zadań rodziców należy także opieka nad malcem i zadbanie o to, by nie stała mu się żadna krzywda. O tym przypominać nie trzeba – każda kochająca mama i tata doskonale o tym wiedzą. Jak jednak zapewnić dziecku bezpieczeństwo poza domem, gdy jest samo i rodzice nie mogą go ochronić?
Ostrożność przede wszystkim
Stało się: twoje dziecko dorasta. Nie jest już kilkuletnim berbeciem, którym musisz się non stop zajmować. Chce samo wracać ze szkoły do domu, wybrać się do sklepu w pojedynkę i upiera się, że możesz je zostawić w mieszkaniu bez opieki. Zanim mu na to pozwolisz, upewnij się, że nauczyłaś je wszystkiego, co związane z bezpieczeństwem. I wcale nie mamy na myśli rozglądania się przy przechodzeniu przez ulicę…
Nie chodzi o to, by wpadać w paranoję i wychowywać dziecko w poczuciu, że wszyscy wokół są dla niego zagrożeniem. Mądry rodzic przygotuje jednak dorastającą pociechę na to, jak zachowywać się w różnych, nieprzewidzianych sytuacjach. Dziecko powinno wiedzieć, co robić i co mówić, gdy ktoś podejrzany zaczepi je na ulicy, zapuka do drzwi mieszkania lub zachęci, by wsiadło z nim do samochodu.
Zebrałyśmy dla was 7 ważnych zasad, które warto przekazać dziecku, by zwiększyć jego bezpieczeństwo. Przekażcie je swoim maluchom i przypominajcie o nich regularnie!
Młoda matka, która przytyła po porodzie, ostrzega: „To kłamstwo, że karmienie piersią ułatwia chudnięcie!”
Oto jak może się skończyć publikowanie zdjęć dzieci w internecie. Polska blogerka przeżyła chwile grozy…
1. Jeśli zaczepi cię ktoś w samochodzie, biegnij w odwrotnym kierunku
Porwania dzieci wciąż się zdarzają. Dlatego naucz malucha, że jeśli ktoś zaczepi go z samochodu, powinno odejść lub odbiec w przeciwnym kierunku. Tak, aby osoba w aucie nie mogła go zbyt łatwo dogonić, a dziecko miało czas na to, by wezwać pomoc.
2. Jeśli ktoś chce cię gdzieś zabrać, krzycz, że nie znasz tej osoby
W takiej sytuacji maluch może się też szarpać, gryźć taką obcą osobę i zwracać na siebie uwagę przechodniów w każdy możliwy sposób. Wszystkie chwyty dozwolone, by pokazać ludziom dookoła, że dzieje się coś złego!
3. Rozmawiając z obcą osobą, trzymaj dystans
Powiedzmy dziecku, że jeśli ktoś je zaczepi, powinno stać od tej osoby w odległości chociaż 2 metrów. Jeśli osoba nieznajoma zrobi krok w jego kierunku, maluch powinien zrobić krok w tył. Ćwiczmy to z dzieckiem, by wiedziało, o jaki dystans chodzi i kiedy umieć się wycofać.
4. Nie wsiadaj do windy z obcymi
Powiedzmy dziecku, że jeśli chce jechać windą, a w środku jest już ktoś obcy, powinno poczekać na kolejną windę i nie wsiadać do środka. Jeśli taka osoba mimo wszystko zachęca je do tego, by wsiadło, dziecko może odmówić mówiąc, że na kogoś czeka.
5. Jeśli ktoś puka do drzwi, nie zdradzaj, że jesteś sam/-a w mieszkaniu
Nauczmy malucha, by nie otwierało drzwi, a jeśli poczuje się zagrożone, by zadzwoniło do rodziców.
6. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez internet
Dzieci chętnie zawierają nowe przyjaźnie, także przez internet. Jest ku temu mnóstwo okazji. Wyjaśnijmy maluchowi, że osoba, która pisze, że ma 10 lat, może być dużo starsza i stwarzać dla niego niebezpieczeństwo, a znajomości z sieci nie powinno przenosić do realnego życia.
8. Uzgodnijcie rodzinne hasło
Chodzi o to, żeby w waszej rodzinie funkcjonowało hasło, które znacie tylko wy: rodzice i dzieci, a ewentualnie także dziadkowie. Tym sposobem maluch nie pójdzie nigdzie z nikim obcym, kto poda się za jego wujka czy ciocię - wystarczy, że zapyta taką osobę o hasło i będzie wiedziało, czy ma do czynienia z kimś znajomym (np. koleżanką mamy, która ma je odebrać z przedszkola), czy nie. Najlepiej, jeśli hasło nie jest oczywiste, by było je trudno zgadnąć. Hasłem może być na przykład "miękki długopis" albo "puszyste winogrona".