Bierzesz ibuprofen na ból głowy? Twoje serce ci za to nie podziękuje. Lepiej to przeczytaj

Najnowsze badania wskazują, że ibuprofen może zwiększyć ryzyko zawału serca!
Bierzesz ibuprofen na ból głowy? Twoje serce ci za to nie podziękuje. Lepiej to przeczytaj fot. Fotolia

Tabletki przeciwbólowe dobre na wszystko? Nie! Duńscy naukowcy opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie branżowym "European Heart Journal", w którym wskazali, że ibuprofen może zwiększać ryzyko zawału serca.

Polacy w działanie leków przepisywanych bez recepty i łagodzących ból wierzą szczególnie mocno, starając się stłumić dolegliwości, ładują w swój organizm ogromne ilości leków przeciwbólowych. Lekarze mówią wprost: Polacy pożerają niewiarygodną ilość leków bez recepty i przodują w rankingach jeśli chodzi o nadużywanie ich. Czemu jest to tak niebezpieczne?

Czeka nas epidemia raka?

Ibuprofen jest szkodliwy?

Artykuł pojawił się w marcowym wydaniu czasopisma "European Heart Journal" i wywołał wielkie poruszenie. Naukowcy twierdzą, że ibuprofen, lek powszechnie uważany za nieszkodliwy, znacznie zwiększa ryzyko zatrzymania krążenia, które prowadzi do zawału serca.

Jak wynika z badań duńskich naukowców (głównym autorem badań jest profesor Gunnar H. Gislason, kardiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego Gentofte w Kopenhadze), przyjmowanie ibuprofenu zwiększa ryzyko zatrzymania krążenia, które może spowodować zawał serca.
Zespół profesorów przeprowadził badania na grupie 29 tys. osób: te, które brały ibuprofen, miały zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca o 31 procent. Profesor uważa, że należy zwiększyć kontrolę sprzedaży ibuprofenu.

Ibuprofen jest jednym z najczęściej stosowanym na świecie niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym dostępnym bez recepty. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Podawany jest także dzieciom i młodzieży. W zeszłym roku Urząd Statystyczny odnotował 117 ciężkich zatruć środkami przeciwbólowymi. Większość powikłań jest jednak nie zgłaszana.

"Nie mam męża ani dzieci. Za to mam kochanka. I bardzo to sobie chwalę"

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)