leki przeciwbólowe fot. Fotolia

Ibuprofen może zwiększać ryzyko zawału serca

Najnowsze badania wskazują, że ibuprofen może zwiększyć ryzyko zawału serca!
Edyta Liebert / 17.03.2017 09:54
leki przeciwbólowe fot. Fotolia

Tabletki przeciwbólowe dobre na wszystko? Nie! Duńscy naukowcy opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie branżowym "European Heart Journal", w którym wskazali, że ibuprofen może zwiększać ryzyko zawału serca.

Polacy w działanie leków przepisywanych bez recepty i łagodzących ból wierzą szczególnie mocno, starając się stłumić dolegliwości, ładują w swój organizm ogromne ilości leków przeciwbólowych. Lekarze mówią wprost: Polacy pożerają niewiarygodną ilość leków bez recepty i przodują w rankingach jeśli chodzi o nadużywanie ich. Czemu jest to tak niebezpieczne?

Czeka nas epidemia raka?

Ibuprofen jest szkodliwy?

Artykuł pojawił się w marcowym wydaniu czasopisma "European Heart Journal" i wywołał wielkie poruszenie. Naukowcy twierdzą, że ibuprofen, lek powszechnie uważany za nieszkodliwy, znacznie zwiększa ryzyko zatrzymania krążenia, które prowadzi do zawału serca.

Jak wynika z badań duńskich naukowców (głównym autorem badań jest profesor Gunnar H. Gislason, kardiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego Gentofte w Kopenhadze), przyjmowanie ibuprofenu zwiększa ryzyko zatrzymania krążenia, które może spowodować zawał serca.
Zespół profesorów przeprowadził badania na grupie 29 tys. osób: te, które brały ibuprofen, miały zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca o 31 procent. Profesor uważa, że należy zwiększyć kontrolę sprzedaży ibuprofenu.

Ibuprofen jest jednym z najczęściej stosowanym na świecie niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym dostępnym bez recepty. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Podawany jest także dzieciom i młodzieży. W zeszłym roku Urząd Statystyczny odnotował 117 ciężkich zatruć środkami przeciwbólowymi. Większość powikłań jest jednak nie zgłaszana.

"Nie mam męża ani dzieci. Za to mam kochanka. I bardzo to sobie chwalę"