W związku z objęciem wszystkich uczniów nauczaniem zdalnym (w tym również uczniów klas I-III) rząd przywrócił możliwość ubiegania się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie on przysługiwał od 9 do 29 listopada.
Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że dodatkowy zasiłek przysługuje na opiekę nad dziećmi:
- do 8. roku życia jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę w przypadku zamknięciu placówki lub braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub innego opiekuna,
- do 16. roku życia, które posiadają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24. roku życia, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.
👨👩👧Od 9⃣ do 2⃣9⃣ listopada rodzice mogą znowu korzystać z dodatkowego #ZasiłekOpiekuńczy.
— ZUS (@zus_pl) November 6, 2020
O zasadach korzystania ze świadczenia przeczytasz tu👇https://t.co/U9OiLdn0Sl
Jak skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek (pracodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Zasiłek nie przysługuje w sytuacji, w której drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłku nie otrzymają również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki podejmą samodzielną decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 listopada 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (Dz. U. poz. 1961).
Więcej najnowszych informacji:
Nowa mutacja koronawirusa w Europie jest jeszcze bardziej zaraźliwa?
Narodowa kwarantanna coraz bliżej? 27 tysięcy zakażeń przybliża jej termin