Czy mam problem z alkoholem - 7 symptomów

Ile z nich zauważasz u siebie?
Marta Słupska / 20.10.2017 10:14

Jeśli kliknęłaś w ten tekst i go czytasz, to pewnie jesteś świadoma, że twoje picie zaczyna wymykać się spod kontroli. Jeszcze nie czujesz, że masz poważny problem z alkoholem, ale już wiesz, że coś jest na rzeczy. I potrzebujesz czegoś, co uświadomi ci, że czas przystopować.

Ile kobiet sięga po alkohol?

Prawda jest taka, że to częściej mężczyźni piją alkohol, kobiety jednak też od niego nie stronią. Według danych zawartych na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych aż 80% pań sięga po różnego rodzaju trunki. Niestety, na organizm kobiety alkohol działa znacznie bardziej toksycznie i powoduje m.in. zaburzenia hormonalne, zwiększenie ryzyka nowotworów m.in. sutka, niszczenie wątroby, dysfunkcje mózgu, lęki i depresję.  

Co gorsza, po alkohol sięga coraz więcej młodych i bardzo młodych kobiet, a ich poziom picia jest bliski temu, który przypisuje się mężczyznom. Wśród nich prym wiodą panie w wieku od 18 do 29 lat, najczęściej będące w stanie wolnym lub rozwiedzione.

Okazjonalnie czy nałogowo?

Istnieje cienka granica pomiędzy okazjonalnym piciem alkoholu, po który sięga się dla przyjemności, a uzależnieniem: czy codzienne picie wina do obiadu to już nałóg? A upijanie się ze znajomymi dwa razy w tygodniu? A może picie w samotności przed telewizorem, tak dla rozluźnienia?

Bywa, że picie staje się rutyną, bez której nie wyobrażamy sobie wieczoru. Warto jednak umieć wychwycić moment, w którym staje się nałogiem i coraz bardziej ciągnie nas w dół. Z czasem bowiem może nam być coraz trudniej, by z nim zerwać.

W naszej galerii znajdziesz 7 ważnych symptomów świadczących o tym, że możesz mieć problem z alkoholem. Uświadomienie sobie tego to pierwszy krok, by je pokonać.

Wiesz, ile kalorii ma alkohol? Oto 5 porad, jak je ograniczyć!