Jak ważna jest czujność i intuicja rodzica, przekonała się Toni Rhodes. Jej 7-tygodniowy syn zachorował na COVID-19, choć objawy nie wskazywały na koronawirusa.
Niemowlę z koronawirusem z nietypowymi objawami
Toni Rhodes zwróciła uwagę na to, że niemowlę zaczęło być bardzo ospałe, zmęczone, markotne. Kilkutygodniowe dziecko może przechodzić skok rozwojowy, mieć gorączkę w wyniku infekcji czy alergii, być markotne z powodu kolek. Ale matka nie dała za wygraną: obserwowała malucha i dostrzegła, że jego skóra była pokryta malutkimi kropeczkami, a jedno oko było spuchnięte i zaczerwienione. Curtis zaczął też kaszleć i kichać. U dziecka wystąpił również lekki kaszel i kichanie. Udała się na pogotowie.
Lekarze podejrzewali sepsę, inaczej posocznicę. Dziecku podano antybiotyki, ale rodzina prewencyjnie miała nie opuszczać szpitala przed 48h. Lekarze stwierdzili, że stan dziecka poprawił się i wypisali Curtisa do domu. Dziecko zostało poddane także testowi na obecność koronawirusa. Informacja o pozytywnym wyniku testu została przekazana telefonicznie.
Jak sama twierdzi, maluch mógł zarazić się od nich, bo oboje z mężem mieli bóle głowy, utratę węchu, bóle pleców, ale nie stosowali żadnych leków. Mógł to być koronawirus. Matka dziecka poinformowała o sytuacji na Facebooku.
Temperatura Curtisa jest niższa i maluch ma apetyt, chce jeść w nocy. Nie potrzebuje leków, odkąd jest w domu. Nie miał wysokiej temperatury ani suchego uporczywego kaszlu. Jak wszyscy wiemy, wiedza na temat dzieci i ich reakcji na koronawirusa jest niewielka, dlatego chcemy się podzielić doświadczeniami, aby uświadomić innym, jak to może wyglądać - pisze matka.
Jak reagować, gdy podejrzewasz koronawirusa u siebie lub dziecka?
Jeśli masz takie objawy, jak:
- katar,
- stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),
- objawy przeziębieniowe:
Zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.
Objawami choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa (SARS-CoV-19) mogą być również:
- gorączka,
- kaszel,
- duszności i kłopoty z oddychaniem,
- bóle mięśni i ogólne zmęczenie.
Wtedy zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiedz o swoich objawach i własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, gdzie lekarze określą dalszy tryb postępowania medycznego. Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek – w ten sposób narażasz innych na zakażenie.
Ważne informacje i doniesienia: