16-latek przedawkował kofeinę i zmarł

pinksicle fot. pinksicle
Pijesz kawę, potem energetyk? Przeczytaj, czym to grozi.
Edyta Liebert / 18.05.2017 10:29
pinksicle fot. pinksicle

Co złego może być w wypiciu kawy? Przecież jest ogólnodostępna. Energetyki? Stoją na pólkach koło koktajli dla sportowców. Dawkowane z umiarem nie szkodzą, ale ten 16-latek zmarł po wypiciu obu napojów krótkim czasie. Jak doszło do tragedii?

16-latek przedawkował kofeinę i zmarł

Kawa i energetyk to kiepski duet zwłaszcza, jeśli dzieli je krótki czas między ich spożyciem. Tragicznie skończyło się to dla Davisa Cripe'a, który po ich wypiciu poczuł się źle i zmarł w trakcie lekcji. Nie był chory, nie miał ukrytych wad serca. Był zdrowym nastolatkiem, ważył 90 kilogramów, kochał sport. A jednak zmarł na arytmię serca spowodowaną przedawkowaniem kofeiny - zaledwie godzinę po tym, jak źle się poczuł. Rodzina jest pogrążona w żałobie, a ojciec nastolatka zaapelował o rozsądek.

Czy picie kawy w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka?

 

throwback of the century bois

Post udostępniony przez davis cripe (@pinksicle)

- Stoję przed wami jako ojciec ze złamanym sercem. Chciałbym, żeby z mojej tragedii wynikło coś dobrego dla innych. Rodzice, porozmawiajcie ze swoimi dziećmi o niebezpieczeństwie wynikającym ze zbyt dużej ilości napojów z kofeiną - zaapelował Sean Cripe, ojciec Davisa.

Co wiemy o kofeinie?

Spożywanie kofeiny w tak dużych ilościach jest wysoce niebezpieczne i może doprowadzić do tragedii. Kofeina występuje w napojach, w jedzeniu, a nawet w lekarstwach przeciwbólowych. Wbrew powszechnym przekonaniom, klasyczne espresso zawiera najmniejszą ilość kofeiny ze wszystkich napojów kawowych – jedynie 57 mg. Jest to wynikiem dość krótkiego czasu ekstrakcji mielonych ziaren, szacowanego na 20-25 sekund. Dla porównania w filiżance kawy rozpuszczalnej jest około 95 mg kofeiny, a w szklance czarnej kawy parzonej aż 120 mg. Kofeina znajduje się energetykach czy zielonej herbacie. Jej średnia zawartość w szklance zielonej herbaty wynosi 35-75 mg. Popularne napoje energetyczne zawierają około 32 mg kofeiny na 100ml. - Zwróćmy więc uwagę na sumowanie wszystkich tych wartości, bowiem dawka 1000 mg kofeiny staje się dla organizmu trująca – dodaje ekspert.

- Maksymalne stężenie kofeiny we krwi utrzymuje się około godziny, może natomiast działać przez kolejne cztery. Przekroczenie tej dawki  wywołuje negatywne dla organizmu skutki - tzw. „zdenerwowanie kofeinowe”, czyli nerwowość, niepokój, rozdrażnienie" - wyjaśnia Joanna Sobyra, ekspert z firmy Segafredo Zanetti Poland.

Gdzie jest najwięcej kofeiny?

Objawy przedawkowania kofeiny

- Początkowo pojawiają się objawy jeszcze niegroźne, typu nudności, nadmierne pobudzenie, niepokój, lęk. Mogą pojawić się groźne zaburzenia funkcji oddychania, zaburzenia rytmu serca. Najczęściej jeśli ktoś umiera z powodu przedawkowania kofeiny, to przyczyną jest migotanie komór, czyli bardzo groźna arytmia.

Jak mówią lekarze, bezpieczna dla wszystkich dawka, to cztery kawy na dobę, czyli około 1, 5 grama kofeiny. Przy przekraczaniu tej ilości, najbardziej powinny uważać dzieci i młodzież, kobiety w ciąży oraz osoby ze schorzeniami wątroby.

Co robić, gdy przesadzisz z kawą?

Redakcja poleca

REKLAMA