Obecnie z domów wychodzimy jedynie do pracy (jeśli nie ma możliwości pracy zdalnej), po niezbędne zakupy spożywcze, do apteki, do lekarza. Nie wolno nam się gromadzić - wszystko po to, by maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa a także jego tempo. Pomysł przeprowadzenia wyborów o krajowym zasięgu wydaje się szalony.
Nieciekawy bilans wyborów we Francji
Jako zakażonych wirusem SARS-CoV-2 wymienia się nie tylko członków komisji, lecz także wolontariuszy wchodzących w skład poszczególnych sztabów. U kilku osób stwierdzono stan ciężki. Francuskie media donoszą, że do szpitali cały czas trafiają osoby z objawami koronawirusa.
Gazetaprawna.pl przytacza także słowa deputowanego Erica Coquerela:
Ponieważ nie ma testów, precyzyjne zidentyfikowanie przypadków jest skomplikowane. […] u wielu osób test wypadł pozytywnie, a niektóre mają objawy Covid-19. Organizacja wyborów w tym czasie to było szaleństwo.
– mówił Eric Coquerel.
Pierwsza tura wyborów samorządowych we Francji odbyła się 15 marca br., mimo wielu głosów sprzeciwu.
Jakie środki bezpieczeństwa zostały zastosowane?
Wśród zastosowanych środków bezpieczeństwa wymienia się:
- maseczki ochronne;
- żele antybakteryjne;
- zachowywanie odstępu minimum 1 metra między członkami komisji;
- dezynfekcję powierzchni w lokalach.
Mimo zamkniętych szkół i obowiązujących zakazów zgromadzeń powyżej 100 osób (wprowadzonego zaledwie dzień wcześniej), lokale wyborcze były otwarte już od 8:00 rano.
Lekarze apelowali, także poprzez media społecznościowe, że zachowanie bezpiecznej odległości w lokalach wyborczych jest niemożliwe. Ostatecznie do urn poszło 45% osób uprawnionych do głosowania. Wybory miały najniższą frekwencję w historii. Ostatecznie II turę wyborów przeniesiono na czerwiec.
Czy w Polsce wybory powinny odbyć się w terminie?
Jak wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press, jedynie 19% Polaków uważa, że wybory prezydenckie powinny odbyć się w terminie. Przeciw przeprowadzeniu wyborów jest aż 78% Polaków.
Zakładając, że do przeprowadzenia wyborów w Polsce potrzeba nawet 270 tysięcy członków komisji wyborczych, można obawiać się dużego wzrostu liczby osób zarażonych koronawirusem. Francuskie doświadczenia pokazują, że jest to nieuniknione.
Źródło: www.gazetaprawna.pl
Zobacz więcej informacji o koronawirusie: