Jak ubrać choinkę na święta?

Chcesz, aby Twoja choinka była naprawdę piękna i wyjątkowa? Każdy z nas marzy o tym, by jego drzewko było inne od wszystkich i zachwycało oryginalnością. Jak uzyskać ten efekt?
/ 08.12.2010 12:59

Najważniejszy czas, aby pomyśleć czy choinka ma być sztuczna czy żywa. Jeżeli ma być żywa, to najlepiej wybrać ją wcześniej i zarezerwować. Sztuczna natomiast wymaga odświeżenia. Warto też przejrzeć bombki i inne ozdoby z ubiegłego roku. Trzeba sprawdzić czy lampki choinkowe działają.

Tradycja ludowa

Tradycja nakazuje, aby w naszych domach stało drzewko sosnowe lub jodła. Ludowe wierzenia mówią, że symbolizują one życie, odradzanie się, płodność oraz nadzieję. Łańcuchy – zacieśniają więzi w rodzinie. Dzwoneczki to znak dobrej nowiny i radości. Gwiazdki - mają pomagać w powrotach do domu. Lampki, światełka - bronią przed złem i ciemnościami.

Jaki ozdoby są najmodniejsze?

Co roku pojawiają się nowe reguły i zasady ubierania świątecznych drzewek. Jeżeli chcemy być trendy i na czasie, niestety musimy nadążać za modą. To wiąże się z kosztami, bo trzeba wymieniać choinkową garderobę.

W tym roku, na bożonarodzeniowym drzewku wieszamy ozdoby we wszystkich możliwych kolorach. Nie skupiamy się na dwóch, czy trzech. Choinka powinna się ładnie świecić. Ma być kolorowo i błyszcząco.

Bombki, dzwoneczki, aniołki

Domowa choinka zyska sporo uroku kiedy obok bombek pojawią się ozdoby w kształcie grzybków, serc, srebrnych dzwonków i szklanych aniołków, a do tego błyszczące kokardy i delikatny łańcuch. Bardziej wyrafinowane bombki mogą być stworzone poprzez namalowanie swoich motywów i wzorów na przeźroczystych bańkach. Na drzewku powinno pojawić się też coś słodkiego.

Domowe wypieki na choince

Jeżeli potrafimy wypiekać to mamy pole do popisu. Nasza kreatywność nie ma ograniczenia, a wręcz motywuje do działania oraz przynosi z tego faktu wiele radości.

Ciasteczka z kleiku ryżowego

Potrzebne składniki:

  • 1 opakowanie kleiku ryżowego
  • 25 dag margaryny
  • trzy czwarte szklanki cukru
  • 3 jaja
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • łyżeczka proszku do pieczenia

Przepis:

Utrzyj tłuszcz z cukrem, dodaj żółtka i ucieraj dalej. W trakcie ucierania dodawaj kleik. Na koniec dodaj pianę z białek. Ciasto wykładaj łyżką na blachę lub formuj kulki z dziurką, którą możesz wypełnić dżemem. Piec do zrumienienia ok. 20-25 minut.

Zob. także: Choinka - modne pomysły - galeria

Na końcu załóż najważniejszy element, czubek, który musi pasować do całości, a zarazem przyciągać uwagę. Może to być gwiazda, która przyciągnie uwagę gości, albo aniołek, który czuwa nad całością.

Oryginalne bombki

Oryginalnym pomysłem jest pozbieranie szyszek w lesie i kupienie różnych, kolorowych farb do malowania lub sprayu oraz zamocowanie na nich nitki do zawieszenia. Nasza choinka przez to nabierze niepowtarzalności i będzie się zdecydowanie wyróżniać spośród innych. Poza tym przygotowywanie ozdób samodzielnie to frajda dla całej rodziny i możliwość bycia razem.

Kształty, wzory i kolory

Wieszając ozdoby, pamiętaj o proporcjach. Rozmieszczaj ozdoby symetrycznie na całym drzewku, najpierw jeden rodzaj, a potem pomiędzy drugi. Nie zapominaj, że na Twojej choince ma panować harmonia, i symetria. Większe bombki wieszaj na dole, mniejsza – na górze. Jeśli chcesz by włosy anielskie wyglądały niczym sople lodu, powieś je bliżej czubka.

Zob. także: Pierniczki na choinkę

Jak ubierzesz swoje drzewko? Czy w jednej tonacji kolorystycznej czy wielokolorowo? Może ozdoby będą naturalne, albo wyłącznie ręcznie robione? Dobrze jest zachować jeden styl i trzymać się go!

Najważniejsze jednak, żeby ubieranie choinki sprawiało całej rodzinie przyjemność.

Redakcja poleca

REKLAMA