Uwaga! Żadne stworzenie nie jest zabawką, którą można wyrzucić do kosza, gdy dziecko się nią znudzi. Niestety, na ogół już po kilku tygodniach papużka, chomik, kotek czy piesek tracą powab nowości i wszystkie obowiązki i troska o nie spada na dorosłych. Dlatego decyzja kupna powinna być rozważnie i dobrze przemyślana. Osoby uczulone na sierść, pióra, ślinę lub odchody nie mogą trzymać zwierząt w domu.
Pies
To naprawdę trudny wybór. Duży czy mały, rasowy czy kundelek przygarnięty ze schroniska, szczeniak czy pies dorosły, obrońca czy domowa maskotka, suka czy pies? Zawsze jednak należy brać pod uwagę nasze warunki mieszkaniowe, styl życia, ilość czasu, jaką będziemy mogli psu poświecić. Starszy schorowany właściciel M3 w centrum miasta choćby był namiętnym wielbicielem dogów, powinien jednak zrezygnować z pomysłu zafundowania sobie tak wymagającego przyjaciela. Z kolei ktoś, kto poszukuje psa obronnego, nie powinien z pewnością kupować maltańczyka.
Zdrowie i wygląd psa w dużej mierze zależą od wyżywienia i pielęgnacji. Pies jest zwierzęciem mięsożernym i powinien dostawać odpowiednią ilość mięsa z kaszą i warzywami. Nie należy go karmić zupami i ziemniakami, które nie dostarczą mu koniecznych składników odżywczych.
Ważną sprawą jest nauczenie psa czystości. Zanim szczeniak pojmie, czego się od niego wymaga, i sam poprosi o spacer, mija na ogół pół roku. Do tego czasu trzeba cierpliwie wycierać kałuże, bo żadne klapsy ani krzyki i tak nic nie pomogą. Powinno się go regularnie szczotkować i kilka razy w roku kąpać. Do kąpieli używa się specjalnych kosmetyków dla psów, gdyż inne mogą wywołać uczulenie lub łupież.
Jesienne chłody, przeciągi, kąpiel w zimnej wodzie mogą być przyczyną zapalenia ucha.
By nie dopuścić do rozwoju tej bolesnej choroby, trzeba pamiętać o regularnym (raz na dwa tygodnie) czyszczeniu psich uszu. Kiedy jednak mimo starannej pielęgnacji pies zachoruje, należy jak najszybciej udać się do weterynarza, gdyż nie leczone zapalenie ucha może doprowadzić do głuchoty.
Raz, w roku każdy pies musi zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Można też go zaszczepić przeciwko nosówce, psiemu tyfusowi i wirusowemu zapaleniu wątroby.
Raz na pół roku psy powinno się profilaktycznie odrobaczane. Odpowiednie środki można kupić w lecznicach dla zwierząt, tam też można się zaopatrzyć w preparaty do zwalczania pcheł.
Kot
Kotu trzeba przygotować miękko wyścielone posłanie w wiklinowym domku odpowiedniej wielkości, by nie układał się do snu na tapczanie czy fotelu, co jest szczególnie nieprzyjemne w okresie linienia.
Ponieważ miejskie koty na ogół rzadko opuszczają mieszkanie, należy przygotować plastikową skrzyneczkę lub kuwetę wysypaną piaskiem czy trocinami, którą ustawiamy zawsze w tym samym miejscu w łazience lub w przedpokoju. Gdy kot załatwi swoje potrzeby, niezwłocznie ją czyścimy i napełniamy świeżym piaskiem.
Dorosłe samce znaczą swoje terytorium moczem, który ma charakterystyczny, ostry i nieprzyjemny zapach. Z tego powodu między 2 a 8 miesiącem życia można kota poddać kastracji, która jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia zwierzęcia. Wykastrowane koty stają się łagodniejsze, niechętnie wychodzą z domu, wykazują mniejsze zainteresowanie kotkami.
Koty mogą być roznosicielami groźnej choroby pasożytniczej - toksoplazmozy, która jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Nie pozwalajmy więc kotom biegać po blatach i stołach. Chorobą kociego pazura nazywane jest wywołane przez bakterie zapalenie węzłów chłonnych, któremu towarzyszy wysoka gorączka. Przyczyną jest zadrapanie lub ugryzienie przez zakażonego kota.
Świnka morska
Jeżeli nie zapewnimy jej odpowiedniego pożywienia, może mieć niedobory witaminy C, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Niedobór może objawić się np. puchnięciem i krwawieniem dziąseł, podatnością na choroby zakaźne.
Cennym źródłem witaminy C jest natka pietruszki i świeża kapusta, które powinny być uzupełniane innymi warzywami i owocami. W zimie zielonki i siano możemy podawać śwince w każdej ilości. Poza tym lubią one marchew, korzeń pietruszki, buraki, brukiew, a nawet por i seler. Codzienne menu dla świnki powinno zawierać również ziarno owsa, pszenicy, słonecznika itp. oraz gałązki drzew owocowych lub krzewów jeżyn i malin. Jadłospis świnki należy uzupełniać owocami, np. gruszkami, jabłkami, śliwkami i arbuzami.
Zwierzęciu można też podawać dodatkowo ok. 0,05g witaminy C w lecie i dwukrotnie więcej jesienią i zimą.