Zwierzak w podróży, czyli o czym należy pamiętać zabierając pupila na wakacje

Chcąc zabrać psa lub kota ze sobą w podróż, powinnaś najpierw zapoznać się z kilkoma ważnymi zadami transportowania zwierzaków. Dowiedz się jakie są sposoby umilenia zwierzakowi podróży i łagodzenia stresu związanego z tym wydarzeniem.
/ 16.08.2012 13:06

Etap przygotowań do podróży

Przed wyjazdem wakacyjnym warto przeanalizować kilka czynników, które mogą wpłynąć na komfort podróżowania z psem lub kotem. Istotną rolę będzie odgrywać obrany środek lokomocji. Naturalnie, podróż własnym samochodem pozostawia więcej swobody niż pociąg czy autobus. Jednak bez względu na dokonany wybór należy pamiętać, że podjęta decyzja wpłynie także na losy czworonoga. W przypadku zbiorowego środka transportu należy dokładnie prześledzić zalecenia przewoźnika oraz regulamin przewozu zwierząt. W pensjonacie czy hotelu należy zapytać o tolerancję czworonogów i ewentualne obwarowania związane ich pobytem. Bardzo ważne jest także  przygotowanie zwierzaka do chwilowej zmiany miejsca pobytu. Przed podróżą należy udać się do lekarza weterynarii, uaktualnić ważne szczepienia, zatroszczyć się o niezbędne dokumenty. Ponadto,  właściciele czworonogów powinni zadbać o ich ochronę przed pchłami i kleszczami.

Ochrona zwierzaka przed stresem

Niezależnie od wyboru środka lokomocji, podróż będzie dla zwierzaka wydarzeniem budzącym duży niepokój. Znajomość zwyczajów behawioralnych psa lub kota pomoże zdecydować o  ewentualnym wdrożeniu ziołowych środków uspokajających. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Tabletki lub syropy uspokajające pozwolą im przetrwać sytuację stresową. Przy wyborze środków należy kierować się wiekiem, wagą psa, przebytymi chorobami, alergiami, etc.  - mówi Łukasz Ogrodowczyk z firmy OVER ZOO, producenta naturalnych preparatów dla zwierząt domowych. Jeśli natomiast nie mamy pewności czy wybrany przez nas środek jest odpowiedni lub też stosujemy go po raz pierwszy, nie wahajmy się zasięgnąć rady specjalisty – dodaje.

Zobacz także: Pies i kot pod jednym dachem – jak im pomóc żyć w zgodzie?

Bezpieczeństwo pasażerów

Podekscytowanie podróżą może powodować nadmierną ruchliwość pupila, a w konsekwencji rozpraszać kierowcę lub irytować pozostałych pasażerów. Właściciele kotów i psów mniejszych ras powinni umieścić swoich podopiecznych w specjalnie przygotowanych transporterach. Dużym psom warto zapewnić osobne miejsce w aucie. Może to być bagażnik (w przypadku samochodów typu kombi, vanów i minivanów) wyłożony antypoślizgową matą i odgrodzony od kabiny pasażerskiej kratką. Dodatkowo należy pamiętać o przypięciu psa specjalnym pasem bezpieczeństwa. Posiadacze psów powinni pamiętać również o smyczy, obroży oraz kagańcu. Nawet zwierze o łagodnym usposobieniu może w czasie długiej podróży manifestować swoje niezadowolenie agresywnym zachowaniem. Taki sprzęt przyda się również w czasie postojów, pozwalając kontrolować zdezorientowanego podróżą zwierzaka.

Energia podczas upałów

Wszyscy podróżujący ze swoimi pupilami powinni zapakować do torby świeżą wodę oraz małą przekąskę. Szczególnie podczas upałów należy rozważyć wzbogacenie podawanego płynu o elektrolity, które wspomagają funkcjonowanie nerwów oraz mięśni. Nie wolno doprowadzić do odwodnienia organizmu zwierzęcia. Uzupełnianie wody i składników mineralnych jest szczególnie istotne latem – mówi Łukasz Ogrodowczyk. Podczas podróży należy zadbać również o to, aby kabina auta czy przedział pociągu były przewietrzone – jednocześnie należy unikać przeciągów. Pod żadnym pozorem nie wolno pozostawić czworonoga samego w aucie, nawet jeśli jest zaparkowane w cieniu, a szyba zostanie uchylona.

Podróż zwierzaka bez niespodzianek

Podczas podróży warto mieć ze sobą środki wspomagające utrzymanie czystości na wypadek „niespodzianek” związanych z dolegliwościami układu pokarmowego zwierzęcia (biegunki, wymioty, itp.). Preparaty usuwające plamy i zapach zwierzęcych ekskrementów mogą okazać się niezastąpione

w obliczu długiej i stresującej wycieczki. Na rynku są dostępne środki, które (dzięki zawartym w nich enzymom) skutecznie rozkładają substancje organiczne, będące źródłem plamy. Usuwają też przykry zapach ­­– mówi Łukasz Ogrodowczyk.

Dobrze przygotowane do wakacyjnej podróży zwierzę będzie spokojniejsze i z pewnością odwdzięczy się serdecznym merdaniem ogona lub pełnym uznania mruczeniem. Właściciele przygotowani na różne komplikacje związane z wymagającym pasażerem, będą mogli cieszyć się w pełni urlopem wakacyjnym.

Polecamy: Oryginalne gadżety dla psa

Źródło: OVER ZOO

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/10.03.2013 17:13
Mój pies uwielbia podróżować, nie ważne czy to samochód, autobus, tramwaj czy pociąg :P Ostatnio zniósł 4h w zatłoczonym autobusie z czego 2 siedział u mnie na kolanach.. Byłam z niego naprawdę dumna:)A Spaniel do najmniejszych piesków nie należy :P Co do podróży pociągiem jest zdecydowanie wygodniejsza, Pies ma więcej miejsca i możemy zawsze wstać i się z nim przejść po pociągu. Oczywiście we wszystkich środkach publicznego transportu wymogiem jest kaganiec i aktualne szczepienie ;)
/11.10.2012 13:40
a w podróży pociągiem?