West (pełna nazwa tej rasy psów: west highland white terrier) nie przechodzi linienia. Nie ma zatem problemu z sierścią na podłodze czy na kanapach. Ma to duże znaczenie także dla osób z objawami alergii – west nie jest powodem alergii. To domowy pieszczoch, ale jest temperamentny i... ma charakter. Całkiem niezły z niego stróż. Lubi zabawy z dziećmi, chętnie spędza czas na spacerach.
Zasady pielęgnacji
- Czesanie. Zaleca się czesanie westa raz na kilka dni. Najlepsza jest szczotka pudlówka.
- Trymowanie czyli wyskubywanie martwego włosa. Ten zabieg pierwszy raz przeprowadza się u małego szczeniaka westa. Najlepiej gdy ma on mniej niż trzy miesiące. Niektórzy hodowcy sugerują, że trzeba to zrobić już u miesięcznego westa. Dorosłego psa rasy west trzeba trymować co 2 – 3 miesiące, w miarę odrastania sierści. Pomocnym narzędziem są tępe trymery, ale można to także robić palcami. Trymowanie zawsze robi się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Pomocne w trymowaniu jest usztywnienie włosa np.mąką ziemniaczaną lub specjalnym proszkiem do tego celu.
- Kąpiel. Chociaż psów nie zaleca sie często kąpać, to ze względu na biały włos westa warto kąpać raz w miesiącu. Zaleca się używać szamponu dla psów szorstkowłosych (użycie innego może spowodować zmiękczenie sierści). Po spłukaniu szamponu można nałożyć odżywkę i rozczesać sierść.
- Suszenie po kąpieli. Dobrze jest podsuszyć sierć suszarką ustawioną na średnią temperaturę, modelując włosy, aby odpowiednio się układały.
- Kąpiel na sucho. Ponieważ częsta kąpiel za bardzo zmiękcza włos, można czasem umyć westa highland white terriera specjalnym szamponem w proszku lub sodą.
- Usuwanie kosmyków włosów wyrastających między opuszkami. Robi się to za pomocą ostrych nożyczek lub specjalnej maszynki – tzw. finiszera.
- Dbałość o zęby. Westy miewają problemy z kamieniem nazębnym. Dlatego systematycznie trzeba odwiedzać weterynarza, który oczyści uzębienie.
Pielęgnacja westa przed wystawą
Jeśli pies jest pokazywany na wystawach, trzeba go przygotować wg. przyjętego wzorca.
Najpierw zaleca się wstępne modelujące trymowanie, następnie kąpiel psa i suszenie. Potem przeprowadza się trymowanie korygujące i jeszcze poprawia się kształt nożyczkami degażówkami. Gdy fryzura jest już właściwa, nakłada się podkład (np. Kolestral) i pudruje sierść. Bywa, że stosuje się nawet lekkie tapirowanie i lakierowanie.