Ubierz psa na zimę

Ubrania dla psów mają swoich zagorzałych przeciwników. My nie mówimy jednak o ubieraniu dla samego ubierania, lecz o trosce o zdrowie twojego ulubieńca.
Ubrania dla psów mają swoich zagorzałych przeciwników. My nie mówimy jednak o ubieraniu dla samego ubierania, lecz o trosce o zdrowie twojego ulubieńca.

Są oczywiście osoby, które stroją swoje psy w sukienki i traktują jak lalkę do ubierania i przebierania. Ich postępowanie pomińmy jednak milczeniem i pomówmy o ubieraniu ze względów praktycznych. O ile husky czy długowłosy owczarek niemiecki jest doskonale przygotowany do radzenia sobie z niskimi temperaturami, o tyle krótkowłosy kundelek, delikatny york lub np. grzywacz chiński, ochronę przed mrozem ma raczej marną. Do tego dochodzą psy długowłUbierz psa na zimęose, które okresowo poddaje się strzyżeniu, a tym samym pozbawia się ciepłego „sweterka”, oraz zwierzaki z problemami zdrowotnymi lub w podeszłym wieku – im wszystkim trzeba zapewnić zimą odpowiednią ochronę.

Ubranko dla psa to wbrew pozorom niewielki wydatek. Solidnie wykonany, nieprzemakalny i ocieplany płaszczyk można kupić już za kilkadziesiąt złotych, a z pewnością posłuży nam (a raczej psu) przez długie lata. Poza tym w długie, zimowe wieczory, gdy wraz ze swoim pupilem będziecie się grzać przy kominku, zawsze możesz sięgnąć po włóczkę i zrobić mu ciepły kubraczek na drutach.
Wybierając taki strój należy się kierować przede wszystkim wygodą psa, tak aby spacer nie stał się dla niego udręką. Ważne jest także, aby strój zapewniał psu ochronę przed zimnem i deszczem. Często wystarczy tylko zapinany w kilku miejscach na rzepy lub klamerki płaszczyk okrywający grzbiet, aby pies uniknął najbardziej dotkliwych niedogodności związanych z pogodą. Nie musimy się bawić w zakładanie sweterków, dręcząc przy tym swojego pupila i sprawiając, że będzie się czuł niekomfortowo. W końcu spacer to także moment, gdy zwierzak załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, musi więc czuć się swobodnie i mieć nieskrępowane ruchy.

Jeśli obserwujesz, że Twój pies marznie w łapki podczas spaceru, możesz też pomyśleć o odpowiednich dla niego skarpetkach. Najważniejsze przy ich wyborze jest to, aby miały podeszwy wykonane z nieprzemakalnego materiału – w przeciwnym razie podczas spaceru w śniegu mogą przemoknąć, a nawet przymarznąć do łapek zwierzaka.

Może się okazać, że mimo Twoich najszczerszych chęci psiak nie będzie miał ochoty nosić niczego na grzbiecie. W takim wypadku NIE NALEŻY GO ZMUSZAĆ. Pamiętajmy, że zwierzęta w przeciwieństwie do ludzi nie są przyzwyczajone do noszenia ubrań.

Ważne: jeśli decydujesz się na tego typu ochronę przed mrozem dla swojego zwierzaka, musisz postępować konsekwentnie i ubierać go w ten sposób całą zimę. W przeciwnym razie gdy tylko pozbawisz go okrycia, będzie narażony na ryzyko zachorowania, gdyż nie będzie już tak odporny na chłód.

Urszula Skowrońska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Mój pies nie ma nic przeciwko jak zakładam mu ubranka, ale nosi tylko te sezonowe czyli właśnie na mróz i deszcz. Znalazłam w sieci takie pelerynki: http://www.doogy.pl/index.php/doogy-dla-psow świetnie spisują się na deszczowe dni.