Szynszyla w domu: jak się nią opiekować, czego potrzebuje, koszty utrzymania

Szynszyla fot. Adobe Stock, silentgos
Szynszyla w hodowli żyje dość długo jak na gryzonia - nawet 20 lat. Szynszyla potrzebuje odpowiedniej klatki, nawet kilkupiętrowej, oraz spokoju. Jest zwierzęciem stadnym, więc warto od razu kupić parę szynszyli.
/ 10.08.2021 13:48
Szynszyla fot. Adobe Stock, silentgos

Szynszyla to urocze zwierzątko, które może stać się przyjacielem rodziny. Uwielbia towarzystwo, ale ceni też spokój. W dzień głównie śpi, choć lubi także pobiegać po pokoju. Możesz kupić domek, zabawki dla szynszyli i inne akcesoria, ale potrzebuje przede wszystkim uwagi. 

Wypuszczając szynszylę z klatki, pamiętaj jednak o zamknięciu drzwi i okien - może łatwo uciec. Szynszyla jest gryzoniem, więc nie pozwól, by miała dostęp do kabli, meble także może uszkodzić.

Spis treści:

  1. Klatka dla szynszyli
  2. Co je szynszyla
  3. Szynszyle - cena

Klatka dla szynszyli

Jeśli chcesz kupić szynszylę, będziesz potrzebować przede wszystkim odpowiedniej klatki. Ci, którzy mieli wcześniej chomiki zastanawiają się, czy szynszyla może zamieszkać w byłej klatce chomika.

Szynszyla jest dosyć dużym gryzoniem (mierzy ok. 20 cm długości i waży nawet 1 kg), dlatego klatka dla chomika nie spełni swojego zadania.

Szynszyla potrzebuje klatki o wymiarach minimum 40 x 70 x 100 cm. Im więcej pięter (półek), tym lepiej. Hodując parę szynszyli warto, by tych pięter było więcej niż zwierząt.

W klatce powinny znaleźć się takie elementy wyposażenia jak:

  • półki ułożone na zakładkę,
  • poidło (wystarczy jedno większe),
  • miska na pokarm,
  • paśnik na siano,
  • domek, koszyk,
  • dysk do aktywności,
  • podłoże (trociny, ściółka z włókien celulozowych, drybed, miękki kocyk lub granulat drewniany),
  • kuweta (nie jest obowiązkowa),
  • zabawki dla szynszyli, gryzaki, hamaczek.

Szynszyle mogą nauczyć się załatwiać do kuwety, ale jeśli nie chcesz jej kupować, wybiorą sobie stałe miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Pamiętaj jednak o regularnej wymianie ściółki i wypuszczaniu szynszyli na wybieg, przynajmniej na godzinę w ciągu dnia.

Szynszyle bardzo dbają o higienę, dlatego warto kupić także kąpielówkę, do której nasypiesz specjalnego pyłu wulkanicznego lub drobnoziarnistego piasku. Szynszyle wprost uwielbiają suche kąpiele.

Szynszylę o dłuższych włosach warto czesać, więc potrzebny będzie grzebień.

Utrata wagi przez szynszylę może być pierwszym sygnałem, że zwierzę choruje, dlatego warto regularnie ważyć szynszylę.

Ważne: wiele osób mówi „szynszyl”. Czy to poprawny sposób? Otóż nie: poprawna nazwa tego gryzonia brzm„szynszyla”. Jeśli hodujesz kilka zwierzątek, to znaczy że posiadasz kilka szynszyli (nie: kilka szynszyl). Również wybierając klatkę dla zwierzątka kupujemy klatkę dla szynszyli (nawet, jeśli tylko dla jednej), a nie dla szynszyla.

Gdzie ustawić klatkę dla szynszyli

Miejsce ustawienia klatki jest bardzo istotne - szynszyle potrzebują spokoju i miejsca, w którym mogą się wyciszyć. Azyl dla gryzoni pomaga zmniejszyć stres zwierząt.

Najlepiej ustawić klatkę na podłodze, przy jednej ze ścian, ale w niezbyt ciemnym miejscu.

Nie ustawiaj klatki dla szynszyli przy kaloryferze (zbyt wysoka temperatura jest niewłaściwa) ani w miejscu, do którego mają dostęp inne zwierzęta domowe - kot, pies. 

Szynszyla nie jest najlepszym pomysłem dla osób, które rzadko bywają w domu - szynszyle lubią towarzystwo innych szynszyli oraz opiekuna.

Co je szynszyla

Szynszyle są roślinożerne i żywią się głównie sianem. W ich diecie nie może zabraknąć tłuszczu i białka, których dostarczy specjalna karma dla szynszyli.

Szynszyli możesz podawać także ziarna słonecznika, suszone jabłka, rodzynki, migdały, marchewkę, śliwki, a nawet banany. Nie można jednak przesadzać z ilością tych smakołyków - szynszyle mogą nabawić się cukrzycy.

Szynszyle - cena

Cena jednej szynszyli o standardowym, niebieskoszarym wybarwieniu futerka to wydatek od 60 do 150 zł. Droższe są samiczki. Pamiętaj jednak, że szynszyla lubi mieć towarzystwo, dlatego warto od razu kupić dwie szynszyle.

Inne, rzadsze odmiany szynszyli będą odpowiednio droższe - za długowłose lub z włosami kręconymi zapłacisz nawet kilkaset złotych. 

Koszt utrzymania szynszyli nie jest zbyt wysoki - oprócz jednorazowych wydatków na klatkę, poidełko i inne potrzebne akcesoria, będziesz potrzebować podłoża oraz pokarmu. 

Jeśli masz dostęp do darmowego siana, patyki i zioła będziesz zbierać samodzielnie, a za podłoże posłuży kocyk, koszty utrzymania szynszyli będą znikome.

Jeśli jednak postawisz na wygodę, i wszystkie te rzeczy będziesz kupować, musisz liczyć się z wydatkiem 100-150 zł miesięcznie.

Artykuł pierwotnie opublikowany 29.01.2020.

Czytaj także:Co jedzą chomikiKoszatniczka - wygląd, cena, klatka, chorobySzczur jako przyjaciel rodziny - jak się nim opiekować

Redakcja poleca

REKLAMA