Rasy dużych psów można wymieniać godzinami — jest ich więcej, niż myślisz. Zwolenników i przeciwników dużych ras psów nie brakuje. Jedni omijają je szerokim łukiem, bojąc się o swoje zdrowie i życie, inni chętnie tarmoszą je za uchem, wiedząc, że wielkie gabaryty to tylko przykrywka dla radosnego, szczenięcego wręcz usposobienia.
Rasy dużych psów - nie takie groźne, jak je malują!
Mały pies, mały kłopot - duży pies, duży kłopot! Ale czy na pewno? Co prawda psy dużych ras mają większe wymagania: więcej jedzą, potrzebują więcej ruchu i miejsca w domu, a także trudniej je przetransportować, jednak czym są te problemy wobec ogromu miłości, jakiej z ich strony doświadczamy? Na charakter psa wpływ ma wiele czynników - nie tylko rasa. To przede wszystkim wychowanie i warunki, w jakich psiak dorasta. Dlatego nawet groźnie wyglądające bernardyny, mastiffy czy dogi niemieckie mogą okazać się prawdziwymi, kanapowymi przyjaciółmi.
Praktyka pokazuje, że niejeden ogromny i, wydawałoby się, że groźny pies, dosłownie niańczy swoich mniejszych kolegów i ich szczenięta, a nawet inne zwierzęta: ptaki czy gryzonie. Wzrost i waga w ich przypadku to tylko groźna otoczka, skrywająca prawdziwie miśkowate, łagodne i przyjazne usposobienie.
Jakie są duże rasy psów?
Wśród największych ras psów wymienia się przede wszystkim takie czworonogi, jak owczarki, dogi czy wilczarze. Popularne są także bernardyny oraz mastiffy. Każda z dużych ras różni się od siebie - przedstawiciele konkretnych gatunków mają różne charaktery, potrzeby i usposobienie.
Różnią się od siebie także wyglądem - istnieją rasy dużych psów, które praktycznie nie mają sierści oraz takie, które mogą pochwalić się bujnym włosiem, pokrywającym niemal całe ciało. Wśród najbardziej kudłatych dużych ras, wymienia się w szczególności nowofundlandy oraz komondory. Zobacz w naszej galerii, jak wyglądają rasy dużych psów.
Na podstawie artykułu opublikowanego pierwotnie przez Wiolettę Górecką.
Czytaj także:
Polskie rasy psów
Najpopularniejsze chińskie rasy psów
Największe psy na świecie
Rasy dużych psów: dog niemiecki
Dog niemiecki to bardzo duży pies o smukłym, dobrze umięśnionym ciele. Przeciętnie dorosłe dogi niemieckie osiągają wielkość 76-87 cm i wagę 54-75 kg.
Obecnie największym żyjącym przedstawicielem tej rasy jest pies o imieniu George, który w lutym 2010 r. mierzył 111 cm w kłębie. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwyższy pies świata.
Niestety potężna budowa ciała sprawia, że dogi niemieckie często mają problemy ze stawami i sercem. Są także podatne na problemy gastryczne, zwłaszcza skręt żołądka. Żyją raczej krótko - przeważnie nie dłużej niż 10 lat.
Rasy dużych psów: dog niemiecki arlekin
Dog niemiecki arlekin to łaciata odmiana doga niemieckiego. Przypomina nieco dalmatyńczyka, ale jest od niego dużo większy. Wyróżnia się także "szare arlekiny", mające łaty na szarym tle. Takie umaszczenie nazywane jest przez hodowców merle.
Pomimo swoich gabarytów to doskonały towarzysz rodziny. Bardzo źle znosi samotność, dlatego potrzebuje stałej obecności opiekunów. Ma spokojny charakter i jest łagodny dla dzieci.
Arlekiny nie różnią się od pozostałych dogów pod względem zdrowotności czy wymagań. Zdarza się, że mają problemy żołądkowe i zwykle przeżywają ok. 10 lat.
Rasy dużych psów: wilczarz irlandzki
Wilczarz irlandzki to ogromny pies, uznawany za jednego z największych na świecie. Przedstawiciele tej rasy biją rekordy wielkości wśród psów. Przeciętnie wilczarze osiągają wielkość 76-86,5 cm i wagę 45-56,5 kg. Według podań historycznych miały one towarzyszyć Celtom podczas podbijania Europy.
To bardzo łagodny, cierpliwy i wrażliwy czworonóg o kudłatej, ale krótkiej sierści. Słynie ze swojej lojalności i oddania opiekunowi. Jest też łagodny wobec dzieci. Nie lubi samotności i nie może być trzymany w odosobnieniu, np. w kojcu.
Rasy dużych psów: bernardyn
Większość kojarzy tę rasę z filmu "Beethoven", gdzie z małej, puszystej kuleczki wyrasta potężne, śliniące się psisko, a mimo to szalenie sympatyczne i dzielne. W rzeczywistości bernardyny również są łagodne, lojalne i łatwo przywiązują się do swoich opiekunów.
Bernardyny osiągają 70-90 cm wzrostu i ważą od 60 do nawet 120 kg. Są doskonałymi towarzyszami, jednak potrzebują przestrzeni i codziennego ruchu. Nie najlepiej jednak znoszą upały i zdecydowanie lepiej czują się w chłodzie. Ze względu na swój rozmiar bernardyny narażone są przede wszystkim na choroby stawów, zwichnięcia i zwyrodnienia, a także choroby serca. Zwykle żyją ok. 8-10 lat.
Rasy dużych psów: nowofundland
Nowofundland, inaczej wodołaz, to masywny, ciężki pies wywodzący się od psów na niedźwiedzie, zamieszkujących wyspę Indian Beotuk. Pierwotnie wykorzystywany był do pomocy w wyciąganiu sieci, aportowania z wody i ratowania tonących.
Dorosłe nowofundlandy osiągają wielkość 68,5-82 cm i wagę 67,5-90 kg. Mają umięśnione łapy i długą, gęstą sierść. Najczęściej występują w czarnej barwie.
Z tego powodu właściciele nowofundlandów sporo czasu muszą poświęcać na pielęgnację pupila, szczególnie jego wyczesywanie. Przedstawiciele tej rasy potrzebują ruchu i uwielbiają długie, wyczerpujące spacery. Są bardzo przyjacielskie, łatwo nawiązują relację z ludźmi oraz innymi psami.
Rasy dużych psów: mastiff angielski
Mastiff angielski to silny, muskularny pies, mierzący 68,5-81,5 kg. Przedstawiciele tej rasy należą do największych psów na świecie. Obecnie rekord wśród mastiffów angielskich należy do psa o imieniu Hercules, który waży 128 kg, a obwód jego szyi wynosi 96,5 cm. Według Księgi Rekordów Guinnessa najcięższy mastiff to Aicama Zorba of La-Susa z Londynu, który ważył 155 kg. Pies zmarł w 1992 roku, osiągając wiek 11 lat.
Mastiff angielski wygląda groźnie, ale w rzeczywistości to doskonały towarzysz domu. Uwielbia dzieci, jest czuły i opiekuńczy wobec wszystkich domowników, łatwo się przywiązuje. W stosunku do nieznajomych bywa nieufny, a kiedy poczuje się zagrożony, może zaatakować - najczęściej w obronie rodziny.
.
Rasy dużych psów: mastiff neapolitański
Mastiff neapolitański to masywny, dobrze umięśniony pies z charakterystyczną, obwisłą skórą na brodzie. Dorosłe mastify osiągają wielkość 60- 75 cm i wagę 50-70 kg.
To doskonały pies stróżujący, który wymaga odpowiedniej opieki i doświadczenia opiekunów. Jest niezależny, ale przywiązany do rodziny. W sytuacji zagrożenia może zaatakować, nie jest też ufny wobec obcych. Zwykle jednak przedstawiciele tej rasy są zrównoważone i opanowane.
Mastiffy neapolitańskie mocno przywiązują się do opiekunów - są lojalne i wierne, ale muszą żyć w relacji opartej na szacunku wobec właściciela i rozumieć jego autorytet.
Rasy dużych psów: rhodesian ridgeback
Rhodesian ridgeback to stara, szlachetna rasa należąca do grupy psów gończych, wykorzystywana niegdyś do polowania na lwy. Rhodesiany to silne, dobrze umięśnione i niezwykle wytrzymałe psy, osiągające wzrost 61-69 cm i wagę 29-38,5 kg.
Są łagodne wobec opiekunów oraz osób, które są mile widziane w domu, ale mają bardzo silny instynkt obronny i mogą reagować agresywnie, jeśli uznają, że sytuacja, w której się znalazły, jest niebezpieczna. Z tego powodu potrzebują doświadczonego właściciela, wobec którego zwierze będzie czuło respekt.
Rhodesiany to psy mądre, ale dość uparte psy - z tego powodu dość trudno się go szkoli. Jednocześnie są łagodne i opiekuńcze wobec członków rodziny, w tym także dzieci.
Rasy dużych psów: kuwasz
Kuwasz to duży, proporcjonalnie zbudowany pies o mocnym charakterze. Pierwotni przedstawiciele tej rasy byli nieco więksi niż dzisiejsze psy. Przeciętnie kuwasz osiąga wzrost 66-76 cm i wagę 31,5-49,5 kg. Początki rasy sięgają starożytnego Tybetu i Turcji. Ich współczesną ojczyzną są Węgry, gdzie często wykorzystywany są do stróżowania i obrony.
Zaliczany jest do grona psów pasterskich, dlatego ma duże umiejętności władcze. Kuwasz to pies inteligentny, odważny i niezależny. Jest nieufny wobec obcych, ale bardzo przywiązany dl swoich opiekunów i lojalny wobec nich. Lubi dominować, dlatego potrzebuje silnego właściciela.
Rasy dużych psów: owczarek kaukaski
Owczarek kaukaski to masywny, misiowaty pies. Wywodzi się z terenów Kaukazu. Ze względu na swoje rozmiary i silny instynkt obronny jest wykorzystywany do stróżowania. Dorosłe osobniki osiągają wielkość 65-78 cm i wagę 45-75 kg.
Mogą mieć sierść całkowicie krótką lub długie, bujne włosie. Z tego powodu mogą wymagać długiego, częstego czesania. Są wykorzystywane jako psy pasterskie, stróżujące, wobec czego są bardzo niezależne, odważne i władcze.
Jednocześnie są łagodne dla swoich opiekunów, lojalne i pogodne, ale potrzebują do tego doświadczonego, konsekwentnego właściciela. Jego wychowanie ma kluczową kwestię w kształtowaniu jego zachowania. Z natury to psy czujne, które mogą reagować agresją w sytuacjach, które uznają za niebezpieczne. Potrzebują codziennego ruchu - nie straszne im długie spacery.
Rasy dużych psów: anatolian
Anatolian to turecki pies pasterski uznawany w Polsce za rasę agresywną. Mierzy przeciętnie 70-81 cm i waży 50-65 kg. Zaliczany jest do psów pasterskich. Są odważne i niezależne, ale przy odpowiednim wychowaniu i konsekwencji właściciela stają się też bardzo lojalne, wierne i łagodne wobec opiekunów i domowników.
Są w większości nieufne wobec obcych i dość uparte, jeśli chodzi o szkolenia. Często reagują impulsywnie, dlatego trzeba uczyć je posłuszeństwa. Jednocześnie potrafią być zrównoważone, jeśli czują się bezpiecznie.
Rasy dużych psów: komondor
Komondor to pies o bujnej, gęstej sierści, która pokrywa go niemal w całości. Jest też dość dużym psem. Gęsta sierść, układająca się w długie sznurki sprawia, że pies przypomina wielką szczotkę. Ze względu na pracochłonną pielęgnację rzadko można zobaczyć komondora w długiej szacie. Właściciele często decydują się na mocne skrócenie sierści i regularną pielęgnację pupila.
Gęsta, gruba okrywa podkreśla spore rozmiary tego psa. Dorosłe komondory mierzą przeciętnie 60-65,5 cm i ważą 36-54 kg. Komondory mają trudny charakter - są uparte i mają skłonności do dominacji. Jeśli nie są odpowiednio szkolone, bywają nieposłuszne. Nie są agresywne bez powodów, ale są nieufne wobec obcych.