Pytanie czytelniczki
Witam! Mam mały problem z moim ukochanym 4-letnim owczarkiem niemieckim, który jest troszkę rozpieszczony. Pies nie jest ze mną od szczeniaka - zostałam jego właścicielką, gdy pies miał już 2 lata.
Charakter ma bardzo pogodny (jest wesoły , lubi się przytulać), reaguje na kilka komend (siad, waruj, łapa itp.), ale stwarza nam problemy. Nie chcemy go izolować od innych, umieszczając go w kojcu. Z niektórymi wadami poradziłam sobie, lecz jest kilka zachowań, na które nie mam wpływu.
Pierwszą z nich jest rozpychanie się. Jak chodzi po domu, to wygląda to tak, jakby był ślepy: nie patrzy, że ktoś stoi, tylko depcze stopy , przewraca dzieci mimo tego, że je lubi. Na podwórku jest tak samo. Gdy idę po dróżce na drugi koniec podwórka do domu babci, to rozpycha się na niej, prawie mnie przewracając. Babcię już raz przewrócił.
Drugą wadą jest skakanie na samochód. Nie można spokojnie wstawić auta do garażu, ponieważ rzuca się z zębami do kół. Bardzo często wtedy w ostatniej chwili hamuję, żeby go nie przejechać.
Kochamy naszego psa , ale nie wiemy co z nim robić. Nie chcemy umieszczać go w kojcu, bo to by nie było dla niego dobre. Póki jeszcze jest młody, zależy nam na wychowaniu go jak najlepiej. Proszę o pomoc i szybką odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam ~Michalina.
Odpowiedź zoopsychologa
Potrzebny autorytet
Z opisu zachowania zwierzaka wnioskuję, że obok bycia wesołym pieszczochem - psiak chyba mocno lubi postawić na swoim i ustawia sobie osoby znajdujące się w pobliżu. Skąd taki wniosek? Otóż lubiące rządzić psy bardzo często wybierają sobie do tego typu zachowań (przepychanie się, odsuwanie czy nawet przewracanie) osoby trochę słabsze fizycznie (dzieci oraz osoby starsze). Po prostu zwierzęta wyczuwają, że z tymi osobami mogą sobie na więcej pozwolić. Proszę zastanowić się, czy w otoczeniu psa jest osoba, przy której pies nie wykazuje tego typu zachowań, albo wykazuje ich najmniej. To właśnie ten człowiek powinien zacząć pracę z psem.
Polecamy: Jak opanować podekscytowanie psa na spacerze?
Jak powinno wyglądać szkolenie?
Na początku powinno to być zwykłe wydawanie komend (siad, waruj, łapa, leżeć itp.). Ważne, aby w pobliżu ćwiczeń przebywały osoby, które pies na co dzień przepycha. Następnie niech właśnie te osoby zaczną wydawać psu komendy. Dla wzmocnienia ich autorytetu powinna za nimi stać osoba, której pies słucha. Za każdym razem, po dobrze wykonanym poleceniu, pies powinien dostać jakiś pyszny smakołyk np.. kawałek kurczaka.
Jeżeli dzieci skończyły 6 lat najprawdopodobniej mogą już same wydawać psu polecenia/komendy i nagradzać zwierzaka. Oczywiście wszelkie ćwiczenia muszą odbywać się pod kontrolą osób dorosłych. Poprzez takie działania wzmocnimy w oczach psa pozycję osób wg niego słabszych.
Sposób na rzucanie się na samochód
Aby zapobiec rzucaniu się psa na koła samochodu, proponuje takie oto rozwiązanie: na czas wjazdu auta druga osoba powinna zapiąć psa na smycz i odprowadzić w dalsze miejsce. Pies powinien cały czas widzieć wjeżdżający pojazd. Następnie osoba trzymająca psa powinna poprosić go o wykonanie dowolnej komendy, a następnie, gdy pies ją wykona – nagrodzić go za to. W ten sposób skupimy uwagę psa na nas, zapewnimy zwierzakowi bezpieczeństwo oraz skojarzymy wjazd auta z komendami, a przede wszystkim ze smakołykami – czyli z czymś przyjemnym.