Największy kot domowy - 10 ras, które są naprawdę olbrzymie

Największe koty domowe mogą osiągać długość nawet metra i wagę ponad 10 kilogramów. Należą do nich m.in. koty rasy Maine Coon, Rag Doll oraz koty brytyjskie krótkowłose i koty perskie.
Małgorzata Machnicka / 04.05.2020 17:16

Do największych domowych kotów zaliczamy rasy: Rag Doll, Ragamuffin, Pixie bob, Chausie, Bobtail, Savannah, Maine Coon, syberyjską, brytyjską krótkowłosą i perską. Są kilkukrotnie większe i cięższe od najbardziej znanych kanapowych mruczków.

Kot domowy może ważyć nawet 12 kilogramów i osiągać długość 1 metra. Rozmiary niektórych ras są naprawdę imponujące, ale poza tym nie różnią się charakterem od innych. 

Największy kot domowy - rekordziści

Jednym z największych kotów domowych jest Maine Coon - dojrzały samiec waży średnio 8-11 kg, ale mogą osiągnąć nawet 12 kg i długość ciała ok. 1 metra. Samica tej rasy waży średnio 5-8 kg. Młode Maine Coony już wieku 10 miesięcy mogą osiągnąć wagę 5 kg.

Co ciekawe, Maine Coon w 2012 roku został ogłoszony najdłuższym kotem według Księgi Rekordów Guinnessa. Pięcioletni kot miał długość ponad 123 cm!

Z kolei najcięższy kot na świecie, australijski dachowiec Himmi, ważył 21,3 kg. Niestety, ogromna otyłość spowodowała problemy sercowe - kot zmarł w 1986 roku. Zaraz po nim na pozycji uplasowała się kotka Miau, która ważyła ponad 17 kg. 

Dla porównania - najmniejszymi kotami domowymi są koty singapurskie. Przedstawiciele tej rasy nie są ważą więcej niż 2,7 kg.

Największy kot domowy - pielęgnacja i zdrowie

Fakt - są rasy, które swoją wielkością mocno przewyższają każdego dachowca. Należy jednak starać się, aby koty nie ważyły więcej niż 10-11 kg (bez względu na rasę). Powinno zadbać się o zbilansowaną dietę, która przedłuży życie naszego pupila - najlepiej wybrać się w tym celu do weterynarza, który podpowie nam, jak to zrobić.

Większość wybranych przez nas ras ma również długą, wymagającą sierść - nie zapominajmy o odpowiedniej pielęgnacji. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 15.03.2012 r.

Więcej o kotach:
Ile lat miałby twój kot, gdyby był człowiekiem? Zobacz, jak przeliczyć koci wiek na ludzki!
Nowy kotek rozkosznie patrzy na ciebie, a ty nie masz pomysłu na imię dla niego? Oto nasza księga imion dla kotów!

Tych 5 błędów w wychowaniu kota popełniamy najczęściej! 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (40)
/21.09.2016 20:35
Mój zwykły dachowiec to prawdziwy olbrzym, samiec - waży 9,5kg. Może jakoś specjalnie chudy to on nie jest ale gruby też nie. Przy innych kotach to gigant. No ale właśnie, niestety dużo je, co gorsza nie ruszy nic z puszki i trochę problemów z tym żarciem dla niego, dużo szcza i sr.. , i sierściochy też pełno po nim. Ale odwdzięcza się nam całym sobą, chociaż już leniwy się zrobił - ma 12 lat. Rozumie mnóstwo słów.
/04.06.2016 15:58
Mój taki nie urósł
/04.06.2016 15:58
serio
POKAŻ KOMENTARZE (37)