Na skróty:
- Kot szkocki zwisłouchy - historia rasy
- Wygląd i charakter kota szkockiego
- Kot szkocki zwisłouchy - żywienie i pielęgnacja
Kot szkocki zwisłouchy - historia rasy
Rasa Scottish fold (szkocki kot zwisłouchy) powstała w latach 60. w Szkocji. W wyniku mutacji genetycznej, niektóre koty z miotu rodziły się z małymi, lekko załamanymi uszami. Za tę osobliwą cechę fizyczną odpowiada gen występujący u innych zwierząt domowych mających zwisające uszy, m.in. psów, świń i owiec.
Co ciekawe, Scottish foldy rodzą się z normalnymi uszami, które zawijają się dopiero, gdy kocięta skończą kilka tygodni.
Rasa nie jest uznawana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną (FIFe) i dopuszczana do wystaw przez większość organizacji felinologicznych, jednak nie ze względu na uszy, a skłonność genetyczną do zniekształceń kośćca u nasady ogona i tylnych kończyn. Aby uniknąć rozrodu osobników posiadających tę wadę, od czasu do czasu foldy zwisłouche krzyżuje się z inną rasą. Jest nią brytyjski kot krótkowłosy.
Wygląd i usposobienie kota szkockiego zwisłouchego
Scottish foldy wyróżniają się załamanymi w przód uszami, przez co wyglądają na wiecznych smutasów. Wyróżnia się różne typy załamań - pojedyncze, pofalowane (zagięte wu dołu w przód a u góry w tył) lub asymetryczne (zagięte jest jedno tylko ucho).
Umaszczenie zwisłouchych przypomina umaszczenie brytyjskich kotów krótkowłosych, z wyjątkiem odcienia czekoladowego, lila i color point. Występuje w dwóch odmianach - krótkowłosej i długowłosej, zwanej highland fold.
Dorosły kot szkocki zwisłouchy waży od 2,5 do 6 kg, żyje 15 - 18 lat.
Charakter kota szkockiego zwisłouchego
Koty szkockie należą do spokojnych i łagodnych kociaków, są bardzo przyjazne, doskonale funkcjonują w dużych rodzinach. Szybko przyzwyczajają się do człowieka, rzadko drapią.
Uwielbiają zabawę, choć nie są tak żwawe i pomysłowe jak koty syjamskie i rasy od nich pochodne. Należą do kotów cichych, uległych i niekonfliktowych. Dobrze znoszą obecność innych zwierząt domowych.
Kot szkocki zwisłouchy: żywienie i pielęgnacja
Pielęgnacja kota szkockiego zwisłouchego ogranicza się właściwie do wyczesywania sierści raz w tygodniu (długowłose czeszemy częściej) oraz przycinania pazurów w razie potrzeby.
Choć uszy kota szkockiego są skierowane ku dołowi, warto od czasu do czasu w nie zajrzeć - nie trzeba robić tego często, wystarczy raz w miesiącu.
Kot tej rasy nie wymaga szczególnego sposobu żywienia (chyba że lekarz weterynarii zaleci specjalną dietę), dieta powinna być dobrze zbilansowana, w większości wystarczy gotowa karma dobrej jakości mokra i sucha.
Dowiedz się więcej na temat opieki nad kotem:Encyklopedia ras kotówBiegunka u kota - przyczyny i leczenieRośliny niebezpieczne dla kota