POLECAMY

Syjam - koci arystokrata

Kot syjamski jest najstarszą rasą udomowioną przez człowieka. Wyjątkowo dostojny, lojalny, ale też pamiętliwy.
Syjam - koci arystokrata fot. Fotolia

Kot syjamski pochodzi z Dalekiego Wschodu, głównie z dzisiejszej Tajlandii. Trafił do Europy pod koniec XIX wieku. Można go było po raz pierwszy zobaczyć na słynnej wystawie kotów w londyńskim Crystal Palace. Zachwycił tam hodowców i  od tej pory zaczął się bardzo szybki rozwój tej rasy. Powstała niezwykła różnorodność odmian barwnych.

Kot starego typu - kot nowego typu

Współczesne koty syjamskie bardzo się różnią od rasy starego typu. Tamte były dość masywne i bardziej przypominały koty burmańskie lub koraty. Obecnie syjam kojarzy się z niezwykle wysmukłym kotem o długich, cienkich nogach i cienkim ogonie. Średniej wielkości głowa powinna być proporcjonalna do reszty ciała, mieć klinowaty kształt. Nos musi być długi i prosty bez zagłębienia u nasady. Syjamy poruszają się bardzo elegancko dzięki sprężystym, długim kończynom  (przy czym tylne powinny być trochę dłuższe od przednich).

Futro syjamów jest wyjątkowo krótkie, delikatne, jedwabiste w dotyku. Ważne, by gładko przylegało do ciała i było lśniące. Koty tej rasy mają wyjątkowo piękne oczy o migdałowatym kształcie i niezwykłym ciemnoniebieskim kolorze. Są skośnie ustawione co sprawia, że spojrzenie kota wydaje się niezwykle przenikliwe.

Pers, kot, w którym można się zakochać. Co warto o nim wiedzieć?

Kolor futra oprócz koloru oczu jest główną cechą tej rasy. Obowiązuje zasada, że barwa umaszczenia powinna możliwie jednolita i ciągła, bez plam, ani pojedynczych białych włosów.

Charakter syjama

Zwierzęta tej rasy są inteligentne, wiedzą czego chcą i potrafią zdecydowanie walczyć o swoje prawa. Głośno domagają się spełnienia życzeń. Pamiętliwe, nigdy nie zapominają wyrządzonych im krzywd. Przywiązują się do jednej wybranej osoby i obdarzają ją ogromnym uczuciem.

Kot, obok którego nie przejdziesz obojętnie. Jakie są norweskie koty leśne?

Niektóre odmiany barwne

  • Brązowa. To najstarsza odmiana barwna. Kolor zasadniczy powinien być jasnobeżowy, na grzbiecie trochę ciemniej cieniowany. Nos i opuszki łap powinny być tego samego koloru.
  • Czekoladowa. Na futrze w jasnym odcieniu kości słoniowej występują oznaki koloru mlecznej czekolady. Tej samej barwy są opuszki łap i nos.
  •  Liliowa. Kolorem zasadniczym futra jest złamany biały, podobny do kwiatu magnolii. Można wyraźnie zauważyć na nim jasnoszare oznaki z delikatnym różowym połyskiem. Nos i opuszki łap są lawendoworóżowe.
  •  Ruda. Naturalny biały kolor futra ma ciemnopomarańczowy "nalot\". Nos i opuszki łap są różowe
  • Kremowa. Futro  jest kremowobiałe, nos i opuszki łap różowe.
  • Chocolate-tortie-point. Futro barwy kości słoniowej, na którym występują plamki czekoladowobrązowe, czerwonawe, kremowe. Opuszki łap mogą mieć plamki w tych samych kolorach.

Cena kota syjamskiego kształtuje się w granicach 1200-2000 zł.

Filemon, Mruczek, Puszek? Poznaj kilkaset propozycji ciekawych imion dla kotów!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)