Kot syjamski - cena, charakter, barwne odmiany syjamów fot. Fotolia

Kot syjamski - cena, charakter, barwne odmiany syjamów

Kot syjamski to jedna z najstarszych ras kotów. Koty syjamskie nie znoszą samotności, są charakterne i zazdrosne o uwagę. Cena kota syjamskiego z rodowodem zależy m.in. od odmiany barwnej.
Małgorzata Świgoń / 21.01.2020 11:01
Kot syjamski - cena, charakter, barwne odmiany syjamów fot. Fotolia

Kot syjamski pochodzi z Azji, do Europy trafił pod koniec XIX wieku. Po raz pierwszy został pokazany w 1885 roku na słynnej wystawie kotów w londyńskim Crystal Palace, gdzie zachwycił wielu hodowców. Tak zaczął się szybki rozwój tej rasy kotów, co przełożyło się na niezwykłą  różnorodność odmian barwnych.

Na skróty:

Charakterystyczne jest umaszczenie kota syjamskiego: point. Kot syjamski posiada tzw. maskę, czyli ciemniejsze wybarwienie na uszach, pyszczku, ogonie i łapach.

Futro syjamów jest wyjątkowo krótkie, delikatne, jedwabiste w dotyku, gładko przylega do ciała i jest lśniące. Koty tej rasy mają wyjątkowo piękne oczy o migdałowatym kształcie i niezwykłym ciemnoniebieskim kolorze. Są skośnie ustawione, co sprawia, że spojrzenie kota wydaje się niezwykle przenikliwe.

Kolor futra oprócz koloru oczu jest główną cechą tej rasy. Obowiązuje zasada, że barwa umaszczenia powinna możliwie jednolita i ciągła, bez plam, ani pojedynczych białych włosów (z zachowaniem ciemniejszych fragmentów sierści).

Kot syjamski starego typu i nowego typu

Współczesne koty syjamskie, nazywane kotami syjamskimi nowego typu (modern style), bardzo się różnią od rasy starego typu (old style).

Koty syjamskie starego typu, określane dziś jako tajskie lub tradycyjne, były dość masywne i bardziej przypominały koty burmańskie albo koraty. Obecnie syjam kojarzy się z niezwykle smukłym kotem o długich, cienkich nogach i cienkim ogonie. Średniej wielkości głowa powinna być proporcjonalna do reszty ciała, mieć klinowaty kształt. Nos musi być długi i prosty bez zagłębienia u nasady.

Syjamy poruszają się bardzo elegancko dzięki sprężystym, długim kończynom (przy czym tylne powinny być trochę dłuższe od przednich).

Jaki charakter ma kot syjamski

Zwierzęta tej rasy są inteligentne, wiedzą czego chcą i potrafią zdecydowanie walczyć o swoje prawa. Głośno domagają się spełnienia życzeń.

Pamiętliwe, nigdy nie zapominają wyrządzonych im krzywd. Przywiązują się do jednej wybranej osoby i obdarzają ją ogromnym uczuciem. Zmianę właściciela potrafią poważnie odchorować.

Kot syjamski wymaga wiele uwagi, jeśli więc mało czasu spędzasz w domu, nie skazuj go na takie życie. Jest temperamentny, wydaje dużo dźwięków.

Barwne odmiany kotów syjamskich

  • Brązowa. To najstarsza odmiana barwna. Kolor zasadniczy powinien być jasnobeżowy, na grzbiecie trochę ciemniej cieniowany. Nos i opuszki łap powinny być tego samego koloru.
  • Czekoladowa. Na futrze w jasnym odcieniu kości słoniowej występują oznaki koloru mlecznej czekolady. Tej samej barwy są opuszki łap i nos.
  •  Liliowa. Kolorem zasadniczym futra jest złamany biały, podobny do kwiatu magnolii. Można wyraźnie zauważyć na nim jasnoszare oznaki z delikatnym różowym połyskiem. Nos i opuszki łap są lawendoworóżowe.
  •  Ruda. Naturalny biały kolor futra ma ciemnopomarańczowy "nalot". Nos i opuszki łap są różowe.
  • Kremowa. Futro  jest kremowobiałe, nos i opuszki łap różowe.
  • Chocolate-tortie-point. Futro barwy kości słoniowej, na którym występują plamki czekoladowobrązowe, czerwonawe, kremowe. Opuszki łap mogą mieć plamki w tych samych kolorach.

Ile kosztuje kot syjamski

Cena kota syjamskiego kształtuje się w granicach 1200 - 2500 zł. Cena kota syjamskiego zależy od hodowli, barwy sierści, pochodzenia (droższe będą koty syjamskie, których rodzice otrzymali tytuły i nagrody). 

Pamiętaj, kupując kota z hodowli powinnaś otrzymać jego pełną dokumentację: książeczkę szczepień wraz z datami odrobaczania. Zakup kota syjamskiego to poważna decyzja: koty tej rasy żyją długo, nawet 20 lat.

Artykuł Małgorzaty Świgoń został opublikowany 14.07.2017 roku, następnie był aktualizowany.

Dowiedz się więcej na temat poszczególnych ras kotów:Kot perski - charakterystyka rasyKot brytyjski krótkowłosyKot syberyjski - wygląd, charakter, cena

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)