POLECAMY

Kot bengalski zwany leopardetą

Ten orientalny kot budzi prawdziwy zachwyt. Ma niezwykłe umaszczenie, przypomina lamparta. Opiekunowi, któremu ufa okazuje czułość i przywiązanie.
/ 11 miesięcy temu
Kot bengalski zwany leopardetą fot. Fotolia

Rasa powstała wskutek krzyżowania kota domowego z dzikim kotem bengalskim. Hodowcom zależało, aby uzyskać kota podobnego do lamparta o właściwościach kota domowego.

Trzeba przyznać, że kot bengalski jest wyjątkowo piękny. Przypomina swoich dzikich przodków: duży, krzepki, ale porusza się z dużą gracją. Żylaste, długie kończyny są bardzo sprawne i pozwalają kotu na wykonywanie długich skoków.

Najpiękniejsze jest jednak jego futro. Gęste, jedwabiste, ściśle przylega do ciała. Urzekający jest rysunek okrywy włosowej. Na całym ciele znajdują się plamki o podobnej wielkości i kształcie, które układają się w łańcuch. Cętki na dolnej części łap przechodzą w prążki. Wzdłuż kręgosłupa biegnie ciemna pręga, a obok niej dwie równoległe linie tej samej barwy. Całości dopełniają paski na policzkach i szyi oraz charakterystyczny wzór przypominający literę M na czole kota. Białe plamy mogą wystąpić na podbródku, piersi, brzuchu, wewnętrznej stronie kończyn oraz poduszeczkach z wąsami. Oczy, nos i wargi są czarno obrzeżone. Wzór rysunku futra może być we wszystkich kolorach. Szczególną popularnością cieszy się pięć odmian:

  •  Charcoal - futro ma odcień szaroniebieski. Pokryte jest czarnymi cętkami i pręgami, które wyraźnie odcinają się od tła. Kot ma czerwonoceglasty nos.
  • Sorrel -ciemnobrązowe cętki i pręgi znajdują się na żółtopomarańczowym tle. Bladoczerwony nosek jest brązowo obrzeżony.
  •  Lampartowy - czarnobrązowe cętki znajdują się na futrze, które ma odcień od pomarańczowego do piaskowego. Nosek jest różowy.
  •  Śnieżny bengal - koty tej odmiany mają na tylnej stronie uszu brązową plamę, która stanowi wyraźny kontrast z tłem - czyli sierścią o barwie kości słoniowej. Oczy u tej odmiany mogą być niebieskie.
  •  Marmurkowate - rysunek futra złożony jest ze zlewających się plam, które na brzegach są ciemniejsze niż w środku.

Ile waży kot bengalski

Jest średnio duży. Samce ważą około 6 kg (czasami osiągają wagę 9 kg), samice są mniejsze (do 4 kg). Kot bengalski zachował wiele cech dzikiego przodka. Ma świetny słuch, wzrok, jest niezwykle zwinny. Ludziom, którym zaufa okazuje wielką czułość i przywiązanie. Wobec obcych zachowuje sporą dozę rezerwy i powściągliwości. Przewidywalny, odważny, bardzo inteligentny i ruchliwy. Uwielbia się wspinać, chwytać różne przedmioty, polować na zabawki. Lubi wodę! Potrafi być uparty i jeśli tylko mu się pozwoli - nie będzie chciał ustąpić.

Wybierz dobrą hodowlę

Jeśli zamierzasz kupić kota tej rasy szukaj takiej hodowli, w której zwierzęta nie są przetrzymywane w klatkach. Rozmnaża się je zgodnie ze wzorcem hodowanej rasy. W dobrej hodowli kociaki odłącza się od mamy dopiero wtedy, gdy skończą co najmniej 12 tygodni życia, a hodowca służy nowemu opiekunowi wsparciem, radami, pomocą merytoryczną.
Koty rasy bengalskiej kosztują powyżej 2500 zł.


 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)