Kąpanie kota fot. Adobe Stock

Kąpanie kota - kiedy kąpać kota i jak to zrobić?

Kąpanie kota rzadko jest potrzebne - tylko niektóre rasy kotów wymagają regularnych kąpieli. To np. biorące udział w wystawach koty brytyjskie lub perskie, a także koty bezwłose, czyli sfinksy. Przed kąpielą wyczesz sierść kota, a uszy zatkaj tamponami z waty.
/ 03.02.2021 12:49
Kąpanie kota fot. Adobe Stock

Kot to chyba największy czyścioch wśród zwierząt domowych (zaraz obok chomika). Regularnie wylizuje swoje futro, dlatego można zaryzykować stwierdzenie, że kot praktycznie nie potrzebuje kąpieli

Są jednak sytuacje (i rasy kotów) wymagające kąpieli.

Czy koty się kąpie?

Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko niektóre i w określonym czasie. Nie należy kąpać kotek w okresie ciąży i małych kociaków.

Kąpanie kota wystawowego, zazwyczaj przeprowadza się na tydzień przed wystawą. Kąpie się zwłaszcza koty perskie i brytyjskie. Białe koty warto kąpać również dlatego, że odświeża to kolor okrywy.

Paradoksalnie to właśnie koty bezwłose wymagają regularnych kąpieli, nawet raz w tygodniu. Skóra kota rasy Sfinks produkuje tak dużo sebum, że brak kąpieli może skutkować problemami zdrowotnymi, np. wywołać trądzik.

Kąpanie kotów starych lub otyłych, pomoże im utrzymać pożądaną higienę. Jest konieczne również wtedy, gdy kot ma grzybicę i weterynarz zaleca kąpiele.

Kąpanie kota bywa konieczne także w przypadku dużej inwazji insektów oraz wtedy, gdy kocia sierść jest zabrudzona żywicą, farbą lub smarem. Wówczas wylizywanie jej mogłoby być dla kota niebezpieczne.

Kąpiel kota może pomóc także jego... właścicielowi. I wcale nie chodzi o wrażenia estetyczne, ale alergię na białko zawarte w łoju i ślinie kota.

jak wykąpać kota
fot. Adobe Stock

Kąpanie kota krok po kroku

Zanim po raz pierwszy wykąpiesz kota, trzeba oswoić zwierzę z miejscem, w którym ma się odbyć kąpiel. Regularnie więc wkładaj kota do suchej umywalki lub miski, w której zamierzasz go wykąpać. Po wyjściu nagradzaj kota smakołykami.

Na kilka dni przed kąpielą przytnij kotu pazurki i kup specjalny szampon dla kota. Zawsze używaj kosmetyków przeznaczonych dla kotów i bierz pod uwagę indywidualne problemy z sierścią i skórą zwierzęcia. 

Bezpośrednio przed kąpielą wyszczotkuj futro kotaJeśli będziesz myć kota w misce lub wanience, gdzie nie ma dostępu do słuchawki prysznicowej, przygotuj miseczkę do spłukania szamponu.

Jak wykąpać kota:

  1. Przygotuj potrzebne akcesoria: szampon i odżywkę, suche ręczniki, waciki, podkładkę antypoślizgową, ew. naczynie do polewania.
  2. Zamknij pomieszczenie (nie może być przeciągu), zadbaj o to, by było w nim odrobinę cieplej, niż w pozostałej części domu.
  3. Wlej wodę do miski lub umywalki (nie wyżej niż do połowy jej wysokości). Woda powinna mieć temperaturę około 38,6 stopni (to temperatura ciała kota).
  4. Uszy kota zabezpiecz wacikami. Zapobiegnie to wlaniu wody do uszu (dla kotów jest to niewskazane).
  5. Powoli włóż kota do wody i na całe futerko nanieś szampon.
  6. Spłucz wodą. Następnie możesz nałożyć odżywkę, lekko masując sierść, a następnie spłukać.
  7. Wyjmij kota i zawiń w ręcznik. Kot powinien przebywać w ciepłym pomieszczeniu.
  8. Gdy kocia sierść trochę podeschnie, uczesz ją szczotką i zawiń kota w drugi, suchy ręcznik.
  9. W razie potrzeby ponownie zmień ręcznik, aż kot całkiem wyschnie.

Nie susz futerka kota suszarką, nie wypuszczaj go na dwór bezpośrednio po kąpieli.

Czytaj więcej o kotach:
Robaki u kota - jak poznać, że kot ma pasożyty?
Czy dorosły kot może zrobić krzywdę małemu?
Biegunka u kota - przyczyny i leczenie