Kot i kwiaty? To duet skazany na porażkę. Zobacz, jak skutecznie ochronić rośliny przed kotem

Jak chronić kwiaty przed kotem fot. Adobe Stock
Zabezpieczenie kwiatów przed kotem jest konieczne nie tylko dla ich zdrowia, ale przede wszystkim i życia zwierzaka. Oto kilka sposobów, które pomogą ci ochronić doniczki.
Urszula Wilczkowska / 29.04.2021 14:18
Jak chronić kwiaty przed kotem fot. Adobe Stock

Czy kot i rośliny mają szansę na wspólne życie pod jednym dachem? Chociaż czasem dogadują się - o ironio - jak pies z kotem, istnieje szansa na to, by obie strony tego konfliktu były zadowolone. Ciekawskie koty często pchają się do doniczek, obgryzają liście roślin, drapią pieńki, a co najgorsze, zdarza się im używać podłoża jako kuwety osadzonej w naturalnej scenerii... Należy wtedy odpowiednio zabezpieczyć kwiaty przed kotem.

Jak to zrobić? Istnieje wiele sposobów, jednak na początek powinnaś stanąć przed najważniejszym zadaniem: upewnij się, czy w twoim domu nie ma żadnych roślin trujących dla kota. Skrzydłokwiat, oleander, fikus czy dracena mogą być dla niego śmiertelnie niebezpieczne.

Jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem?

Jeśli masz już w domu rośliny, przy których twój kot będzie bezpieczny, czas zadbać o to, by i one były bezpieczne przy nim. Każdy właściciel kota wie, że te stworzenia z lubością grzebią w doniczkach i bawią się zwisającymi listkami. Jeśli nie chcesz, by twój kot się do nich zbliżał, najprostszą metodą będzie po prostu postawienie ich poza jego zasięgiem.

Czasem jest to jednak niemożliwe: koty skaczą wysoko i uparcie dążą do celu, bez sensu jest też stawianie roślin tak wysoko, by nie móc ich oglądać. Specjalne środki z feromonami odstraszą koty od doniczek. Ten sposób sprawdzi się w dużych domach oraz w ogrodach.

Wszystko, czego potrzebujesz dla zdrowia i bezpieczeństwa swojego kota, znajdziesz w tym sklepie zoologicznym. Zgarnij do Fera kod rabatowy i zamów online z dostawą do domu.

W małych pomieszczeniach i mieszkaniach musisz postawić na mniej subtelne metody. Specjalna siatka na doniczkę lub płotek z patyków sprawią, że kot nie będzie w stanie dostać się do rośliny. Najlepiej zrób to jeszcze zanim weźmiesz do siebie kota. Jeśli nigdy nie pozna zabaw z ziemią, prawdopodobnie doniczki nie będą go później interesowały.

Jeśli nie masz problemu z kotem załatwiającym się do doniczek, ale twój zwierzak uwielbia wygrzebywać z niej ziemię, połóż na jej wierzchu podłoża kilka kamieni. W ten sposób nie tylko stworzysz estetyczną barierę, ale też zapobiegniesz nadmiernemu wysychaniu podłoża.

Czytaj także:
3 rośliny, które nie nadają się dla początkujących. Lepiej daj sobie z nimi spokój
Jak uratować uschnięte kwiaty doniczkowe? 5 sposobów na przywrócenie ich do życia
Czy na pewno wiesz jak... podlewać swoje rośliny? 5 błędów, które popełnia prawie każdy z nas