Kot z rozbitym kwiatkiem fot. Adobe Stock

Jak zabezpieczyć doniczki przed kotem? To całkiem proste – i skuteczne!

Kwiaty nadają domowi przytulności, ale w połączeniu z aktywnością i zainteresowaniem kota, mogą nie spełniać żadnej roli. Wykopana ziemia, pogryzione i oberwane liście oraz kwiaty, a obok tego – zadowolony z siebie zwierzak. Jak pomóc przetrwać swoim roślinkom, gdy w domu jest kot?
Wioletta Górecka / 21.09.2018 06:00
Kot z rozbitym kwiatkiem fot. Adobe Stock

Kot to wspaniałe zwierzę domowe. Jest piękny, relaksująco mruczy, a spędzanie zimowych wieczorów z nim na kolanach to jedne z najmilszych chwil odpoczynku. Ten zwierzak daje mnóstwo radości, ale nieraz przysparza sporo kłopotów. Koty uwielbiają się wspinać, kopać, obwąchiwać i podgryzać, a także ostrzyć pazurki – najczęściej jednak na przedmiotach, które absolutnie do tego nie służą! Najczęstszą ofiarą kociej ciekawości padają rośliny doniczkowe. Stwarzają przecież tyle możliwości: można w nich kopać, obgryzać je i popychać. Jak zabezpieczyć doniczki przed niszczycielską ciekawością kota?

Osłonki na doniczki z siatki

Najważniejsze jest usunięcie wszystkich roślin trujących dla kota. Niezależnie od zabezpieczeń, lepiej unikać kontaktu zwierzaka z toksycznymi roślinkami i nie ryzykować utraty jego zdrowia czy nawet życia.

Jak przygotować dom na przyjęcie kotka?

Rośliny bezpieczne można zabezpieczyć na kilka sposobów, w zależności od tego, czym kotek najbardziej się interesuje. Przedmiotem kociej ciekawości najczęściej pada ziemia, która jest przez nie wykopywana z doniczek, a także liście i odstające gałązki.

Dobrym rozwiązaniem, które odgrodzi kota od kwiatów, jest założenie na nie osłonki z siatki. Wystarczy kawałek siatki (najzwyklejszej, dostępnej w sklepie ogrodniczym) o długości o kilka centymetrów większej, niż obwód doniczki i kwiatu. Zwiń ją w rulon (ale niezbyt ciasny) i otocz nią doniczkę z kwiatem. Efekt: kot nie włoży pazurków pomiędzy oczka, a kwiat będzie mógł swobodnie oddychać.

Jak żyć z kotem i nie zwariować? Z przymrużeniem oka

Zabezpieczenie doniczki przed kotem – jak osłonić ziemię?

Drugą najbardziej kuszącą dla kota rozrywką jest grzebanie w ziemi i wyrzucanie jej poza doniczkę. Ten problem również można rozwiązać za pomocą siatki ogrodowej. Wystarczy wyciąć kształt odpowiedni dla doniczki i położyć ją na ziemię. Efekt: podobny jak powyżej. Kot nie wsadzi łapki i pazurków pomiędzy jej oczka, a roślinka nadal będzie miała swobodny dostęp powietrza i będzie można ją podlewać.

Jak zabezpieczyć doniczki przed kotem? Ochrona przed zrzuceniem z parapetu

Jeśli kwiaty ustawiasz na parapecie, wielce prawdopodobne jest, że kot zrzuci doniczki z parapetu – przypadkiem lub celowo, jako element zabawy.

Najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie ich w miejsce niedostępne (albo z utrudnionym dostępem) dla kota. Jeśli jednak roślinki mają pozostać na parapecie, pomyśl o stworzeniu…płotka.

Chodzi o zabezpieczenie krawędzi parapetu od strony mieszkania. Wystarczą trzy kawałki drewna: jeden o długości parapetu, a dwa krótkie na boki, do przymocowania tego dłuższego. Powstanie płotek, który zatrzyma popchniętą doniczkę!

Nawet, jeśli metody zabezpieczania roślinek przed kotami nie okażą się w stu procentach skuteczne (kto przewidzi, co na jaki pomysł wpadnie sprytne zwierzę?), to zniechęcą nieco ich zapędy. Jeśli dostęp do czegoś jest utrudniony, kot traci radość i szuka innego obiektu zainteresowania – a na to także znajdzie się pomysł!

To również może ci się przydać! 
Co to znaczy, jeśli kot ugniata łapkami poduszkę?
Kot, czy pies? Które zwierzę będzie lepsze dla ciebie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)