Jak chronić kwiaty przed kotem fot. Adobe Stock

Kot i kwiaty? To duet skazany na porażkę. Zobacz, jak skutecznie ochronić rośliny przed kotem

Zabezpieczenie kwiatów przed kotem jest konieczne nie tylko dla ich zdrowia, ale przede wszystkim i życia zwierzaka. Oto kilka sposobów, które pomogą ci ochronić doniczki.
Urszula Wilczkowska / 29.04.2021 14:18
Jak chronić kwiaty przed kotem fot. Adobe Stock

Czy kot i rośliny mają szansę na wspólne życie pod jednym dachem? Chociaż czasem dogadują się - o ironio - jak pies z kotem, istnieje szansa na to, by obie strony tego konfliktu były zadowolone. Ciekawskie koty często pchają się do doniczek, obgryzają liście roślin, drapią pieńki, a co najgorsze, zdarza się im używać podłoża jako kuwety osadzonej w naturalnej scenerii... Należy wtedy odpowiednio zabezpieczyć kwiaty przed kotem.

Jak to zrobić? Istnieje wiele sposobów, jednak na początek powinnaś stanąć przed najważniejszym zadaniem: upewnij się, czy w twoim domu nie ma żadnych roślin trujących dla kota. Skrzydłokwiat, oleander, fikus czy dracena mogą być dla niego śmiertelnie niebezpieczne.

Jak zabezpieczyć kwiaty przed kotem?

Jeśli masz już w domu rośliny, przy których twój kot będzie bezpieczny, czas zadbać o to, by i one były bezpieczne przy nim. Każdy właściciel kota wie, że te stworzenia z lubością grzebią w doniczkach i bawią się zwisającymi listkami. Jeśli nie chcesz, by twój kot się do nich zbliżał, najprostszą metodą będzie po prostu postawienie ich poza jego zasięgiem.

Czasem jest to jednak niemożliwe: koty skaczą wysoko i uparcie dążą do celu, bez sensu jest też stawianie roślin tak wysoko, by nie móc ich oglądać. Specjalne środki z feromonami odstraszą koty od doniczek. Ten sposób sprawdzi się w dużych domach oraz w ogrodach.

Wszystko, czego potrzebujesz dla zdrowia i bezpieczeństwa swojego kota, znajdziesz w tym sklepie zoologicznym. Zgarnij do Fera kod rabatowy i zamów online z dostawą do domu.

W małych pomieszczeniach i mieszkaniach musisz postawić na mniej subtelne metody. Specjalna siatka na doniczkę lub płotek z patyków sprawią, że kot nie będzie w stanie dostać się do rośliny. Najlepiej zrób to jeszcze zanim weźmiesz do siebie kota. Jeśli nigdy nie pozna zabaw z ziemią, prawdopodobnie doniczki nie będą go później interesowały.

Jeśli nie masz problemu z kotem załatwiającym się do doniczek, ale twój zwierzak uwielbia wygrzebywać z niej ziemię, połóż na jej wierzchu podłoża kilka kamieni. W ten sposób nie tylko stworzysz estetyczną barierę, ale też zapobiegniesz nadmiernemu wysychaniu podłoża.

Czytaj także:
3 rośliny, które nie nadają się dla początkujących. Lepiej daj sobie z nimi spokój
Jak uratować uschnięte kwiaty doniczkowe? 5 sposobów na przywrócenie ich do życia
Czy na pewno wiesz jak... podlewać swoje rośliny? 5 błędów, które popełnia prawie każdy z nas