Czy wiesz jakie rybki wybrać do oczka wodnego?

Czy wiesz jakie rybki wybrać do oczka wodnego? fot. Czy.wieszjak.pl
Jeżeli nie wiesz jakie rybki wybrać do oczka wodnego, może moje rady będą ci pomocne. Dla początkujących polecam te proste w utrzymaniu gatunki ryb.
/ 12.05.2011 12:29
Czy wiesz jakie rybki wybrać do oczka wodnego? fot. Czy.wieszjak.pl

Do oczka wodnego radzę wybrać gatunki nie wymagające specjalnych warunków hodowli -  karpie koi, złote rybki, amury białe i jazie.

Nie radze kupować popularnych gatunków rodzimych jak cierniki, karpie, słonecznice, różanki, kiełbie, płocie czy sumiki karłowate. Są wprawdzie mało wymagające i proste w utrzymaniu, jednak wizualnie są nieciekawe, poza tym są płochliwe, trudno się oswajają i ze względu na swoje ciemne ubarwienie są kompletnie niewidoczne. Jeżeli rybka ma stanowić element ozdobny oczka, radzę wybrać rybki w bardziej kontrastujących kolorach jak karasie złociste, karpie koi czy jazie. Rybki tropikalne pod względem wizualnym przebijają wszystkie poniższe gatunki, jednak bardzo trudno je utrzymać w naszej strefie klimatycznej.

Rybki, które polecam do oczka wodnego:

Złote rybki (karasie złociste) osiągają ok. 30 cm długości, są mało wymagające i odporne - są wszystkożerne i wytrzymują w wodzie o temperaturze do 20 st. C. Mają żywopomarańczową barwę, więc bez trudu można je zauważyć w mętnej wodzie. Niestety w oczku z karasiami złocistymi nie będzie możliwe trzymanie mniejszych zwierząt wodnych oraz żab, ropuch i traszek - skrzek żab i larwy owadów to przysmak tych ryb. Karasie złociste możesz łączyć z amurem białym, który żywi się roślinami i glonami. Do oczka wodnego można polecić odmiany poruszające się szybko, posiadające wszystkie płetwy, oraz wytrzymałe na niską temperaturę. Są to: kometa, nimfa, shubunkin.

Amur biały - połącz je z rybami, żywiącymi się mniejszymi żyjątkami wodnymi. Amury białe są roślinożerne (codziennie zjadają więcej roślin niż wynosi ich masa ciała). Osiągają długość 1 m. Bardzo dobrze oczyszczają zbiornik z glonów. Niestety nie nadają się do małych oczek, bo szybko wyjadają rośliny.

Karp koi - najbardziej atrakcyjna ryba do oczka wodnego. Ma piękne pomarańczowo-biało-czarne ubarwienie. Jest ryba stadną i potrzebuje co najmniej czterech towarzyszy. Przy długości ok. 80 cm nie nadaje się do małych zbiorników. Potrzebuje czystej, dobrze natlenionej wody i piaszczystego dna. W przypadku tych ryb koniecznie trzeba zainstalować filtr.  Korzystne jest utrzymywanie temperatury wody w przedziale 15-25°C. Długie, niskie temperatury zimą wpływają na karpie koi niekorzystnie. Ryby te lubią kopać, dlatego kosze z roślinami powinny być dobrze zabezpieczone warstwą grubego żwiru. Tarło Karpie odbywają latem (osobniki co najmniej 3-4 letnie), gdy temperatura wody wzrośnie powyżej 20°C. Młode wylęgają się po tygodniu. Są to ryby długowieczne i dożywają około 20 lat.

Jaź -  to popularny gatunek do oczka wodnego. Charakteryzuje się pomarańczowym ubarwieniem oraz podłużnym kształtem ciała. Ryby mogą też mieć ciemniejsze plamy w róznych miejscach, płetwy w połowie długośći są przezroczyste zaś przy nasadzie czerwone. Ze względu na na ich duże rozmiary (zdarzają się nawet osobniki dochodzące do 1 m) nie nadają się do małych oczek. Choć nalęża one do rodziny ryb karpiowatych to wykazuja pewne cechy drapieżników i lubia polować - moga być pomocne w usuwaniu nadmiaru młodych karasi.Orfy pływają tuż pod powierzchnią wody (we własnym stadzie) i są dobrze widoczne, lecz wykazują pewne zdziczenie w porównaniu z karasiami ozdobnymi. Nie podpływają do właściciela, nie jedzą z ręki i nie pozwalają się dotykać. Potrafią wyskakiwać na powierzchnie, żeby pochwycić przelatującego owada. Żyją średnio 18 lat.

Lin - spokojna, wytrzymała na niedobory tlenu ryba. Nie ma problemów z jej hodowlą w oczku. Ma ona żółte wydłużone i lekko spłaszczone ciało pokryte drobnymi łuskami. W kącikach otworu gębowego krótkie wąsiki. Ryby te mogą osiągnąć nawet ponad 0.5 metra długości jednak w oczku nie przekraczają 30 cm. Liny są wszystkożerne, żerują zwykle przy dnie odżywiając się bezkręgowcami, ale nie gardzą także pływającymi pałeczkami przeznaczonymi dla ryb w oczku. Aktywność tych ryb wzrasta wieczorem, gdyż nie lubią one ostrego światła. Żyją około 10 lat. Do tarła przystępują stosunkowo późno (od połowy czerwca do połowy sierpnia) i składają ikrę kilkakrotnie wśród roślin podwodnych na płyciznach.

Tołpyga - warto ja mieć w oczu, ponieważ czyści wodę z glonów. Niestety nie ma efektownego ubarwienia. Tołpygi dorastają do około 1 m przy wadze 16 kg. Są one wprawdzie odporne na niską zawartość tlenu w wodzie i dobrze zimują w niskiej temperaturze jednak gdy woda w naszym stawie stanie się klarowna ryby te nie znajdą potrzebnego im pokarmu. Z tego względu gatunek ten nadaje się tylko do naprawdę dużych stawów.

Jeżeli masz w oczku barwne odmiany karasi, linów, czy karpi nie łącz ich z ich dzikimi odmianami. Może się to skończyć przeniesieniem różnych chorób i pasożytów na barwne gatunki. Poza tym jeśli w czasie tarła formy dzikie skrzyżują się z barwnymi (co jest normalne) ich potomstwo wróci do formy pierwotnej i całkowicie stracą urok.

Jeśli mimo trudniejszej hodowli zdecydujesz się na rybki tropikalne, pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach: rybki tropikalne można wpuścić do oczka tylko na okres letni, w okresie jesienno-zimowym należy je trzymać w akwarium. Ryby tropikalne można wpuścić do oczka gdy temperatura wody osiągnie około 20°C (w zależności od gatunku), gdy temperatura spadnie, należy wyłowić rybki.

Rybki tropikalne w oczku należy karmić tym samym pokarmem co wcześniej w akwarium. Należy także zainstalować filtr lub przynajmniej napowietrzacz.

Z tropikalnych rybek do oczka najlepiej nadają się np. mieczyki i gupiki, pielęgnice pawiookie, pielęgnice zebry, niektóre akary, kardynałki chińskie, danio tęczowy i pręgowany, brzanki różowe i inne gatunki które wytrzymują spadki temperatury do 15°C np. żałobniczka.

Na pewno nie nadają się do oczka bojowniki, gurami czy wielkopłetwy, ponieważ oddychają one powietrzem atmosferycznym, którego temperatura nocą znacznie spada. Aparat oddechowy tych ryb szybko ulega przeziębieniu, co prowadzi do ich śmierci. Zrezygnuj także z gatunków ciepłolubnych takich jak skalary czy bocje wspaniałe.

Redakcja poleca

REKLAMA