Czy wiesz co zrobić, jeśli pies nie chce chodzić na smyczy?

Czy wiesz co zrobić, jeśli pies nie chce chodzić na smyczy?

Twój pies się buntuje gdy chcesz mu założyć obrożę lub smycz? Skorzystaj z moich rad, a być może uda ci się przekonać psa do smyczy.
/ 24.01.2011 02:27
Czy wiesz co zrobić, jeśli pies nie chce chodzić na smyczy?

Psa trzeba przyzwyczajać do obroży i smyczy od szczeniaka. Więc kiedy tylko nabędziesz małego psa, kup mu małą miękką obróżkę i zakładaj mu ją jak najczęściej. Jeśli pies zacznie drapać obrożę, zdejmij mu ją. Nagradzaj psa smakołykiem tylko wtedy, gdy wytrzyma w obroży dłuższy czas. Z czasem pies zrozumie, że aby otrzymać smakołyk, musi grzecznie chodzić w obroży.

W miarą jak szczenię będzie rosło, kupuj mu coraz większe obroże, które wygodnie trzymają się na szyi. Jeśli masz np. dobermana lub innego dużego psa o krótkiej sierści, dobrze będzie prezentować się na nich łańcuszek zaciskowy. Zakładaj je jednak starszym szczeniętom.

Jeżeli pies ciągnie na smyczy lub rzuca się na inne psy, warto założyć mu kaganiec uzdowy (halter), bo mocowanie smyczy poniżej pyska a nie na karku ułatwia powstrzymanie psa. U większych ras sprawdzają się szelki treningowe, wywołujące ucisk pod pachami. Wybieraj jednak te nowoczesne. szelki starszej generacji są niestety mało skuteczne w przypadku dużych psów i utrudniają psu jego naturalny chód.

Jeżeli Twój pies jest starszy i niechęć do obroży i chodzenia na smyczy się utrwaliły, spróbuj zrobić tak: załóż psy obrożę i smycz tuż przed podaniem jedzenia. Postaw miskę z jedzeniem w dalszym kącie pomieszczenia, tak żeby pies dobrze ją widział.

Trzymaj smycz w ręce gdy pies będzie szedł w stronę miski i puść ją swobodnie na czas, gdy będzie jadł. Powtórz to kilkakrotnie przy okazji karmienia psa. Pies powinien odzwyczaić się od ciągnięcia i zacząć kojarzyć smycz i obrożę z czymś przyjemnym.