Czy pies może jeść pomidory? Jeśli tak, to jakie będą dla niego najlepsze - surowe, a może ugotowane?

Czy pies może jeść pomidory fot. Adobe Stock, satura_
Czy pies może jeść pomidory? I tak, i nie. Odpowiednio przygotowane są dla niego bezpieczne, ale nie należy podawać pupilowi niedojrzałych pomidorów "prosto z krzaka". Musisz też zwracać uwagę na kolor warzywa oraz nie podawać go psu zbyt często. Niech pomidory będą dla pupila sporadycznym przysmakiem.
/ 07.07.2023 05:27
Czy pies może jeść pomidory fot. Adobe Stock, satura_

Nie wiesz, czy możesz dać psu kawałek pomidora? Twoje obawy mogą być słuszne. Okazuje się, że nie w każdym przypadku będzie to dla niego bezpieczne. Jeśli jednak twój pupil ma wyraźne nadzieje, że coś spadnie ci z blatu podczas przygotowywania posiłku, mamy dla ciebie kilka dobrych rad.

Spis treści:

  1. Czy pies może jeść surowe pomidory?
  2. Czy pomidory są trujące dla psa?

Czy pies może jeść pomidory?

Pies może zjeść niewielką ilość pomidorów, ale nie w każdej formie. Surowe pomidory będą dla niego odpowiednie, ale musisz wcześniej bardzo dokładnie opłukać je pod bieżącą lub przefiltrowaną wodą. Dzięki temu usuniesz z powierzchni pomidora wszelkie toksyny, obecne w preparatach do oprysków oraz w nawozach.

Możesz także dodatkowo obrać pomidory ze skórki i podać psu bardzo małą ilość. Nie rób jednak tego codziennie. Jeśli hodujesz pomidory w doniczce na balkonie czy w ogrodzie, pilnuj, aby pies się do nich nie dobierał - zbyt duża ilość zjedzonych pomidorów może być dla nich niebezpieczna. Nawet u człowieka przedawkowanie pomidorów może okazać się groźne dla zdrowia, zatem nie należy narażać pupila na nieprzyjemne dolegliwości.

Zobacz też: Ile dziennie pomidorów można zjeść?

Bardzo ważne jest też, aby wybierać pomidory dojrzałe, o mocno czerwonej barwie. Te zielone lub jasnoczerwone mogą poważnie zaszkodzić psu, wywołując nie tylko dolegliwości żołądkowe, ale także poważne zaburzenia, które będą wymagać wizyty u specjalisty.

Czy pomidory są trujące dla psa?

fot. Czy pies może jeść pomidory/Adobe Stock, makarova

Czy pomidory są trujące dla psa?

Dojrzałe, miękkie, intensywnie czerwone pomidory w niewielkich ilościach nie zaszkodzą pupilowi. Możesz je więc bezpiecznie podać pupilowi „z ręki” albo dorzucić odrobinę do karmy podczas jednego z posiłków.

Jednak niedojrzałe, zielone lub jasnoczerwone pomidory zawierają spore ilości toksycznych dla pupila składników, takich jak tomatyna czy solanina. Nawet w niewielkiej ilości mogą wywołać objawy zatrucia, takie jak wymioty czy biegunka, dreszcze, a nawet napady padaczkowe. Dodatkowo pies będzie wtedy senny, apatyczny i będzie odrzucał wszelkie podawane jedzenie.

Gdy pies nie chce jeść i wymiotuje, koniecznie obserwuj jego dalsze zachowanie. Jeśli objawy ustąpią lub zmniejszą się po kilku-kilkunastu godzinach, prawdopodobnie doszło do niewielkiego zatrucia. Jeśli jednak pojawią się drgawki czy inne niepokojące objawy lub wymioty nie ustąpią, koniecznie zabierz pupila do weterynarza.

Tomatyna jest w większej ilości szkodliwa także dla ludzi. Jedzenie niedojrzałych pomidorów może być przyczyną bólu żołądka czy biegunki.

Czy pies może jeść surowe pomidory?

fot. Czy pies może zjeść pomidora/Adobe Stock, dinanana

Czytaj także:
Czy pies może jeść bób?
Czy można dać truskawkę psu?
Czy pies może jeść chleb?

Redakcja poleca

REKLAMA