Bób należy do roślin strączkowych, a więc nie powinno się go podawać psu zbyt często i na pewno nie w surowej formie. Układ pokarmowy pupila może zareagować bardzo źle, przez co konieczna może być bardzo szybka pomoc medyczna. Zobacz, kiedy możesz bezpiecznie podać bób psu i w jakieś ilości?
Spis treści:
Czy pies może jeść bób surowy?
Surowy bób jest absolutnie zakazany dla psów. Rośliny strączkowe są bardzo ciężkostrawne, a dodatkowo bardzo często wywołują reakcje alergiczne i są drażniące dla układu pokarmowego. Jeśli pies zje surowy bób nawet w niewielkich ilościach, może skończyć się to bardzo silnymi dolegliwościami, a nawet wizytą w klinice, w której pupil trafi pod kroplówkę.
Dodatkowo surowy bób zawiera liczne składniki, które hamują przyswajanie niektórych wartości odżywczych (np. jodu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzaka). Niektóre rasy psów są o wiele bardziej narażone na szkodliwe działanie bobu (m. in. owczarki, dogi, bernardyny i retrievery).
Jeśli masz podejrzenie, że pies "podkradł" ci trochę surowego bobu, nie panikuj od razu, ale obserwuj pupila. Jeśli zobaczysz, że jest osowiały, a jego brzuch jest wzdęty, zabierz psiaka jak najszybciej do weterynarza.
fot. Czy pies może jeść bób/Adobe Stock, Altan
Ugotowany bób dla psa
Jeśli pies zje ugotowany bób, a nie jest na niego uczulony ani nie ma zdiagnozowanych problemów z układem trawiennym, nie musisz panikować. Warto jednak pamiętać, że psu możesz podać jedynie mocno rozgotowany, niemal rozpadający się bób. W takiej formie nie powinien mu zaszkodzić.
Nie traktuj jednak go jako przekąski czy rarytasu. Niech to będzie przysmak podany raz na tzw. ruski rok. Na pewno nie powinien znaleźć się w stałej diecie psa. Dodatkowo dobrze jest usunąć skórkę z bobu i podać zwierzakowi sam miąższ. Mimo iż skórka zawiera spore ilości witamin.
Ugotowany bób może jednak zaszkodzić psom, które są już w podeszłym wieku. W takim przypadku lepiej dawaj mu tylko produkty przeznaczone dla psów.
Ile bobu może zjeść pies?
Najlepiej, jeśli będzie jadł go niewiele. Jedno, dwa ziarenka raz na kilka lub kilkanaście dni to idealny balans. Pamiętaj też, aby podawać mu także dużo wody oraz dobrej jakości karmę suchą i mokrą. Świetnie sprawdzą się także smakowe pasty, wspierające układ pokarmowy psa.
Dostaniesz je w sklepach zoologicznych oraz niektórych gabinetach weterynaryjnych. Pamiętaj też, aby bób podawać psu bez skórki.
fot. Czy psu można dać bób/Adobe Stock, Marco Mayer
Czytaj także:
Czy pies może jeść truskawki?
Czy pies może jeść chleb?
Czy pies może jeść orzechy?