Cavalier king Charles spaniel - charakterystyka rasy

Cavalier king Charles spaniel - ulubieniec angielskiej arystokracji; nazwę odziedziczył po królu Anglii, Karolu II. Pod wielkim urokiem tych psów pozostawali także Henryk VIII, Elżbieta I oraz Maria Stuart. Co ich tak wszystkich urzekło w tej rasie?
/ 05.10.2011 11:06

Cavalier king Charles spaniel

fot. Fotolia

Historia rasy cavalier king Charles spaniel

Jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji angielskich spanieli do towarzystwa. Przodkami tych psów były płochacze francuskie i hiszpańskie. W XVI wieku cavaliery cenione były we Francji głównie przez Henryka III, a później przez Ludwika XIV. W Anglii znane były w kręgach arystokracji jako psy do towarzystwa. Rasa ta znalazła uznanie wśród takich osobistości jak: Karol I i II, od którego wzięła się nazwa rasy, hodowali je także wcześniej: James I (1437-1460), Henryk VIII, Elżbieta I oraz Maria Stuart.

Wygląd cavalier king Charles spaniela

Szata jest długa i jedwabista, zupełnie bez loków. Lekka falistość dopuszczalna. Obfite pióra.

cavalier king Charles spaniel

fot. Fotolia

Uznane umaszczenia:

Blenheim: głęboki kasztanowo-rudy kolor łat równomiernie rozmieszczonych na perłowobiałym tle. Znaczenia na głowie symetryczne z miejscem między uszami na wysoko cenioną plamę (znaczenie) w kształcie rombu (jest to charakterystyczna cecha rasy).

Tricolor (trójkolorowe): czarne i białe łaty równo rozmieszczone z podpalanymi znaczeniami nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na wewnętrznej stronie kończyn i spodzie ogona. Jakiekolwiek inne kolory lub rozkład barw w najwyższym stopniu niepożądane.

Zobacz także: Urok małych piesków - galeria małych ras

Black and tan (czarne podpalane): kruczoczarne tło z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona. Podpalanie powinno być w żywym odcieniu. Białe znaczenia niepożądane.

cavalier king Charles spaniel

fot. Fotolia

Ruby (rubinowy): jednolity kolor głęboko czerwony. Białe znaczenia niepożądane.

Pieski tej rasy wymagają częstego czesania. Cavalier king Charles spaniele nie wymagają wizyt u fryzjera, bo ich sierści się nie podcina.

Charakter i zachowanie cavalier king Charles spaniela

Jest to rasa chętnie kupowana przez rodziny z dziećmi, gdyż cavaliery praktycznie w ogóle nie okazują agresji. Są łagodne i uległe, czasami aż zanadto, dlatego warto wzmacniać w nich przez odpowiednie szkolenie cechy obronne. Szkolenie należy rozpocząć dość wcześnie i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cavaliery wolno przyswajają naukę i nierzadko po pewnym czasie trzeba wszystko powtarzać. Potrzebują dużo ruchu, dlatego najlepiej czują się w dużych domach z ogrodem.

Zdrowie cavalier king Charles spaniela

Cavaliery wykazują skłonność do chorób uszu, oczu, dlatego bardzo ważna jest regularna pielęgnacja oczu i uszu. Niektóre osobniki mogą mieć też problemy z sercem i skłonności do alergii.

Zobacz całą Encyklopedię ras psów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/05.05.2018 18:07
Ależ to nieprawda, co napisano o tej rasie. Cavaliery są bardzo pojetne, chętnie i szybko się uczą. Wcale nie trzeba wzmacniać w nich cech ochronnych - są ciekawe świata, odważne, wesołe, lubią zabawę z innymi psami i ludźmi, mimo że najbardziej kochają swoją rodzinę. Widać, że rasę opisywał ktoś, kto nie zna cavalierow. Pozdrawiam!