W sezonie zimowym wskazane jest zaangażownie się w dokarmianie ptaków. Nie wszyscy jednak robią to prawidłowo, przez co czasem bardziej szkodzą, niż pomagają.
Zima to trudny okres nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt. Te, które na co dzień wylegują się na kanpach, sofach i fotelach mają mało zmartwień (choć dla nich również przygotowano akcję "Pomóż zwierzętom przetrwać zimę") w porównaniu do zwierząt dzikich takich jak na przykład ptaki. One muszą poradzić sobie same ze zdobyciem pokarmu, choć my możemy im w tym pomóc zakładając małą "stołówkę" dla ptaków czyli karmnik. Poniżej prezentujemy 10 istotnych faktów o dokarmianiu ptaków zimą. Jak dokarmiać ptaki zimą?
- 1. Karmnik musi być przymocowany tak, by nie miały do niego dostępu dzikie koty i inne drapieżniki.
- 2. Karmnik trzeba regularnie zapełniać pożywieniem oraz czyścić z odchodów i resztek jedzenia.
- 3. Jeśli dokrmiamy pieczywem pamiętajmy, żeby było ono odpowiednio rozdrobnione.
- 4. W czasie mrozów dostęp do wody jest trudny, trzeba więc cyklicznie, kilka razy dziennie wystawiać ptakom letnią wodę do picia.
- 5. Karmnik musi być czynny aż do wiosny, gdyż przerwanie dokarmiania to skazanie ptaków na śmierć (ptaki uzależniają się od naszej pomocy i czekają na jedzenie).
- 6. Nie dajemy ptakom spleśniałego chleba i zepsutych warzyw, bo może to śmiertelnie zatruć ptaki.
- 7. Karmnik musi mieć daszek chroniący przed opadami atmosferycznym
- 8. Najlepsze będą dostawy pokarmu składające się z ziaren, daktyli, moreli, ligustru, porzeczek, pokrojonych rodzynków, zamrożonych owoców czarnego bzu, aronii, orzechów, ptaki uszczęśliwi również niesolona słonina lub smalec.
- 9. Karmika nie ustawiamy w pobliżu przeszkolnych werand, ponieważ szyby dla ptaków mogą być niezauważalne i mogą na nie wpadać
- 10. Dokarmiając ptaki zimą spełniasz dobry uczynek i przyczyniasz się do pomocy zwierzętom w tak trudnym okresie jak zima, warto!