Dokarmianie ptaków zimą

W sezonie zimowym wskazane jest zaangażowanie się w dokarmianie ptaków. Nie wszyscy jednak robią to prawidłowo, przez co czasem bardziej szkodzą niż pomagają.
/ 10.01.2014 15:05

W sezonie zimowym wskazane jest zaangażownie się w dokarmianie ptaków. Nie wszyscy jednak robią to prawidłowo, przez co czasem bardziej szkodzą, niż pomagają.

Jak dokarmiać ptaki

Zima to trudny okres nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt. Te, które na co dzień wylegują się na kanpach, sofach i fotelach mają mało zmartwień (choć dla nich również przygotowano akcję "Pomóż zwierzętom przetrwać zimę") w porównaniu do zwierząt dzikich takich jak na przykład ptaki. One muszą poradzić sobie same ze zdobyciem pokarmu, choć my możemy im w tym pomóc zakładając małą "stołówkę" dla ptaków czyli karmnik. Poniżej prezentujemy 10 istotnych faktów o dokarmianiu ptaków zimą. Jak dokarmiać ptaki zimą?

  1. 1. Karmnik musi być przymocowany tak, by nie miały do niego dostępu dzikie koty i inne drapieżniki.
  2. 2. Karmnik trzeba regularnie zapełniać pożywieniem oraz czyścić z odchodów i resztek jedzenia.
  3. 3. Jeśli dokrmiamy pieczywem pamiętajmy, żeby było ono odpowiednio rozdrobnione.
  4. 4. W czasie mrozów dostęp do wody jest trudny, trzeba więc cyklicznie, kilka razy dziennie wystawiać ptakom letnią wodę do picia.
  5. 5. Karmnik musi być czynny aż do wiosny, gdyż przerwanie dokarmiania to skazanie ptaków na śmierć (ptaki uzależniają się od naszej pomocy i czekają na jedzenie).
  6. 6. Nie dajemy ptakom spleśniałego chleba i zepsutych warzyw, bo może to śmiertelnie zatruć ptaki.
  7. 7. Karmnik musi mieć daszek chroniący przed opadami atmosferycznym
  8. 8. Najlepsze będą dostawy pokarmu składające się z ziaren, daktyli, moreli, ligustru, porzeczek, pokrojonych rodzynków, zamrożonych owoców czarnego bzu, aronii, orzechów, ptaki uszczęśliwi również niesolona słonina lub smalec.
  9. 9. Karmika nie ustawiamy w pobliżu przeszkolnych werand, ponieważ szyby dla ptaków mogą być niezauważalne i mogą na nie wpadać
  10. 10. Dokarmiając ptaki zimą spełniasz dobry uczynek i przyczyniasz się do pomocy zwierzętom w tak trudnym okresie jak zima, warto!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)