Magnolia - jak dbać

Jak dbać o magnolię fot. Panthermedia
Piękne magnolie kojarzą się z egzotycznymi pięknościami. I chociaż robią wrażenie kruchych i delikatnych, są wyjątkowo odporne i wytrzymałe.
/ 26.04.2013 05:07
Jak dbać o magnolię fot. Panthermedia
Magnolia występuje w kilkudziesięciu gatunkach, a każdy ma wiele odmian. Kupując drzewko do ogrodu, wybierzmy te odporne na mróz (np. kobus, susan). Zastanówmy się też, jak wysokie chcemy drzewko – są odmiany karłowate, ale i takie, które dorastają do kilkunastu metrów. Kwitną od kwietnia do maja, białymi lub różowymi kwiatami.

Wymagania magnolii


Przede wszystkim należy wybrać dla magnolii stanowisko słoneczne oraz osłonięte przed wiatrem. Gleba powinna być przepuszczalna, próchnicza i lekko kwaśna. Nie znoszą przesadzania, więc dobrze zastanówmy się, gdzie chcemy posadzić drzewko. Przed zimą warto podsypać je torfem oraz ściółką. Pnie młodych roślin osłaniamy przed mrozem (np. słomą).

1. Często oglądamy liście


Magnolie często są atakowane przez przędziorki, więc warto dokładnie oglądać liście. Gdy pojawią się na nich mozaikowate przebarwienia, zaczynają usychać i opadać. Należy wtedy zastosować odpowiednie preparaty (np. Talstar 100 EC lub Afidol AL ).

2. Nawozimy


W okresie od marca do lipca dobrze jest nawieźć roślinę kilka razy nawozem wieloskładnikowym. Jeżeli zauważymy, że żółkną liście, może to świadczyć o zwapnieniu ziemi, a takiej magnolia nie lubi. Wystarczy wówczas podsypać nieco kwaśnego torfu.

3. Nie przycinamy


Magnolia nie lubi przycinania, usuwamy więc tylko zniszczone, przemarznięte lub chore pędy.

4. Systematycznie podlewamy


Źle znosi suszę, ponieważ ma dość płytki system korzeniowy. Należy ją więc systematycznie podlewać. Można też pień podsypać korą, która utrzyma wilgoć.

Redakcja poleca

REKLAMA