Znicze: szklane, plastikowe czy artystyczne fot. Adobe Stock

Znicze nowoczesne, witrażowe czy solarne? Poznaj różnice

Kupując znicze na cmentarz możesz zdecydować się na wzory witrażowe, artystyczne, tradycyjne lub solarne. Podpowiadamy, czym różnią się poszczególne rodzaje zniczy.
Barbara Lasota / 08.10.2019 11:25
Znicze: szklane, plastikowe czy artystyczne fot. Adobe Stock

Jeśli wahasz się, czy kupić znicze w plastikowych czy szklanych osłonkach, doradzamy szklane, najlepiej bez plastikowych dekoracji. Plastik często topi się od rozgrzanej parafiny. Znicz traci wtedy estetyczny wygląd, a knot szybko gaśnie.

Do tak zniszczonej osłonki nie włożysz już zapasowego wkładu. Powędruje ona na śmietnik, gdzie będzie się rozkładać setki lat, zatruwając środowisko. W okolicach Święta Zmarłych sprzedaje się także coraz więcej zniczy solarnych.

Rodzaje zniczy 

  • witrażowe: najczęściej są wykonane ze szkła, na które nałożono wzorzystą warstwę wykonaną z tworzywa sztucznego. Po zapaleniu knota, blask daje efekt witrażu. Szkło znicza witrażowego może mieć jeden kolor lub tworzyć barwną mozaikę z ozdobnymi tłoczeniami.
  • artystyczne: najczęściej są to znicze malowane ręcznie lub o rzadkim kształcie. Są droższe od popularnych szklanych czy plastikowych lampek.
  • solarne: nowoczesne znicze wykorzystujące energię słoneczną, dzięki czemu można uznać je za rozwiązanie ekologiczne (oczywiście zwróć uwagę na materiały, z których wykonany jest znicz). Panel solarny najczęściej jest umieszczony na wieczku lampki, producenci zniczy solarnych zapewniają, że działają bezawaryjnie nawet przez kilka lat.

Znicze można podzielić także na te wykonane z plastiku, szkła, kamienia. Opcją droższą, jednak zdecydowanie trwalszą, jest zakup znicza wykonanego przez kamieniarza. Do wnętrza takiego znicza także można włożyć wymienny wkład, a sam znicz przytwierdzić do pomnika, co chroni przed częstymi na cmentarzach kradzieżami. Znicz wykonany np. z granitu przetrwa długie lata i jest odporny zarówno na palące słońce jak i siarczysty mróz.

Na co zwrócić uwagę kupując znicze?

  • Rodzaj parafiny. O trwałości znicza decyduje nie tylko materiał z jakiego wykonano osłonkę, lecz także wkład. Większy wkład zazwyczaj pali się dłużej niż mała ilość parafiny, ale znaczenie ma również jej jakość.Jeśli masz do wyboru znicze ze śnieżnobiałą parafiną i lekko żółtawą, wybierz te drugie. Biała jest sztucznie napowietrzana, pali się gorzej i znacznie krócej. Jeżeli trudno ci ocenić odcienie parafiny, możesz porównać ciężar zniczy tej samej wielkości, w identycznych osłonkach. Cięższa lampka ma z pewnością lepszy wkład.
  • Knot. Przy zakupie zniczy obejrzyj także tę część lampki. Dobre światełka powinny mieć knoty z cienkiego sznurka. Grube przyspieszają wypalanie się wosku.
  • Wymienne wkłady. Warto je kupować, aby ponownie wykorzystać tę samą osłonkę.

Czytaj także:Jak zachować się na cmentarzu?Jak zabezpieczyć znicze i wieńce przed kradzieżą?Jaki jest prawdziwy sens Święta Zmarłych?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/18.05.2017 16:32
Dobry poradnik o wyborze zniczy jest na: znicze.blog.pl
/23.04.2017 12:17
Co do koloru parafiny się nie zgodzę, śnieżnobiała parafina zawiera mniej oleju co jest rówinież ważnym parametrem. Śnieżnobiała parafina to I gatunek lub NS. Zarówno I gatunek jak i II gatunek(żółtawa zazwyczaj zawiera powyżej 6% oleju) wystepuje w granulacie(wkłady prasowane tzw wypraski). Spienianie parafiny to już inny temat.