Umożliwienie internautom kupowania w sieci na raty było kwestią czasu – tak prężnie rozwijający się rynek e-commerce, jak w Polsce, co chwila zaskakuje klientów nowymi rozwiązaniami. Obecnie, wg badań Gemius, w sieci kupuje już 70 proc. Polaków, dzięki czemu rodzimy rynek internetowych zakupów znajduje się na podium najszybciej rozwijających się w Europie (raport Trusted Shops).
Trendem, za którym podąża coraz więcej internautów są zakupy na raty. Rozwiązanie znane do niedawna wyłącznie klientom tradycyjnych sklepów czy marketów, przeniosło się również do Internetu.
– Kupując w sieci można nie tylko porównać oferty e-sklepów z całej Polski wybierając tą najkorzystniejszą, ale również rozłożyć płatność na części, bez wizyty w banku. Raty on-line umożliwiają zakup wymarzonego telewizora, kina domowego czy lodówki tu i teraz, czyli np. w aktualnej promocji, która w sieci za kilka dni może już nie obowiązywać – wyjaśnia Monika Radaszewska, Product Manager Produktów i Usług Finansowych PayU SA, dostawcy płatności internetowych, także ratalnych, m.in. na Allegro.
Na Allegro już kupują na raty – jak to zrobić?
Z rat PayU przyznawanych całkowicie online korzystają już użytkownicy platformy handlowej Allegro. Tu nie tylko wniosek pożyczkowy wypełnia się przez Internet, ale i jednym kliknięciem, po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, zatwierdza się umowę.
Co trzeba zrobić, by uzyskać pożyczkę na zakupy m.in. na Allegro? Informacje, które internauta przekazuje we wniosku online niezbędnym do uzyskania akceptu pożyczkodawcy, to np. dane osobowe - imię i nazwisko, nr PESEL, a także miejsce zatrudnienia i wysokość miesięcznych dochodów. Te ostatnie nie muszą być poparte papierowym zaświadczeniem.
Polecamy: Nie ufamy zakupom w Internecie
Kompletny wniosek jest weryfikowany przez pożyczkodawcę, który sprawdza dotychczasową historię kredytową kupującego starającego się o raty. Pożyczkę można uzyskać na przedmioty o wartości od 300 do 20 tys. zł, natomiast liczba miesięcznych rat może być ustalona na elastyczne od 3 do 36. Cały proces, od momentu wyboru płatności ratalnej do zatwierdzenia umowy, może trwać ok. kilkanaście minut.
- Co ważne, kupujący na raty może wnioskować o udzielenie jednej pożyczki łącznie na kilka przedmiotów nabywanych w ramach jednego koszyka zakupowego. Dodatkowo, każdy z tych przedmiotów, np. telewizor, głośniki czy odtwarzacz Blue-Ray, może pochodzić od innego sprzedawcy – dodaje Monika Radaszewska z PayU.
Co internauci najchętniej kupują na raty w Internecie?
Po pierwszym kwartale funkcjonowania rat całkowicie online na Allegro można zauważyć, że rozłożenie płatności na części umożliwiło wielu osobom zakup nieosiągalnego wcześniej przedmiotu: – Dla ponad połowy osób które skorzystały już z rat, była to najwyższa transakcja w całej historii ich zakupów na platformie – informuje Dariusz Knopiński, Product Manager w Allegro.
Co najchętniej kupuje się w sieci na raty? Rekordowa liczba transakcji ratalnych na Allegro dotyczyła telefonów komórkowych, a na kolejnych miejscach podium znalazły się laptopy oraz – co ciekawe – decoupage, czyli produkty do własnoręcznego ozdabiania przedmiotów. Internauci równie chętnie korzystali z rozłożenia płatności na części podczas zakupów kolejno: rowerów, akcesoriów budowlanych, mebli, drobnego AGD, części samochodowych, telewizorów czy aparatów cyfrowych.
Podobny mechanizm ratalny funkcjonuje już również w sklepie Agito.pl, największym internetowym hipermarkecie. Zaledwie w ciągu kilkunastu dni od udostepnienia tam płatności na raty klienci sfinansowali w ten sposób zakupy na kwotę ponad 70 tys. zł.
Nie wychodząc z domu można już nie tylko zakupić wyposażenie kuchni, sprzęt RTV lub AGD, ale również zorganizować płatność na raty. A wszystko bez wizyty w galerii handlowej czy kontaktu z urzędnikiem bankowym. Ratalna rewolucja na rynku internetowych zakupów będzie ogarniała niebawem kolejne sklepy internetowe.
Zobacz także: Jak bezpiecznie robić zakupy w sieci?
Źródło: Materiały prasowe PayU SA