Jak lakierować plamy na podłodze fot. Fotolia

Wytarty lakier na podłodze - co zrobić

W miejscach, gdzie podłoga jest bardziej eksploatowana, np. przy kanapie, lakier wyciera się dość szybko. Połóż wtedy nowy.
Barbara Lasota / 15.04.2015 11:01
Jak lakierować plamy na podłodze fot. Fotolia
Jeśli szarych plam pozbawionych lakieru jest niewiele, możesz je bez trudu usunąć sama. Nie ma konieczności cyklinowania całej podłogi i lakierowania jej na nowo. To drogo kosztuje i wiąże się z dużym bałaganem w domu. Wystarczy kupić jak najmniejszą puszkę podobnego lakieru, tyle samo lakieru podkładowego, kawałek papieru ściernego i pędzel.

Wytarty lakier na podłodze - co robić?

  • Oklej plamę i wyszlifuj
Kontury wytartego miejsca oklej taśmą malarską. Następnie wyszlifuj ten kawałek podłogi papierem ściernym umocowanym na drewnianym klocku. Najpierw zastosuj papier nr 60, następnie 80 i na końcu, do wygładzenia drewna - 120.
  • Usuń pył
Usuń odkurzaczem lub szczotką pył powstały podczas szlifowania. Przetrzyj też czysty fragment lekko wilgotną szmatką i poczekaj, aż deski wyschną.
  • Zastosuj lakier podkładowy
Zapobiega on ciemnieniu drewna. Może być np. Domalux Capon Extra.
  • Polakieruj
Gdy powierzchnia pokryta lakierem podkładowym wyschnie, nanieś właściwy lakier. Następnego dnia odnawiane miejsce polakieruj ponownie. Warto nałożyć co najmniej trzy warstwy lakieru, wtedy podłoga będzie trwalsza. Po nałożeniu ostatniej warstwy oderwij taśmę. Odnowione miejsce będzie jaśniejsze niż reszta podłogi, ale z czasem ta różnica zniknie.

Dowiedz się więcej:

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/28.01.2017 11:09
Jaką deskę od nich posiadasz?? Ja zastanawiam sie nad zakupem od nich egzotycznej deski, ale szukam opinii, ponieważ nigdy nie miałam styczności z taką podłogą.
/10.12.2016 10:52
Ja mam podłogę z ArtCore, zabezpieczam ją od samego początku, zeby własnie ten kolor się nie wytarł no i żeby deska jak najdłużej się wspaniale utrzymywała.
/09.08.2016 13:43
moim problemem są wytarte miejsca pod chodnikami w przedpokoju. Parkiem był cyklinowany i lakierowany ok 7 lat temu. Cały wygląda dobrze, ale miejsca pod chodnikami i wycieraczką są wytarte. Chciałbym wyrzucić te dywaniki i sam odnowić wytarte miejsca. Czy jest to możliwe bez wzywania fachowca?
POKAŻ KOMENTARZE (2)