Istotną rolę w urządzaniu mieszkania odgrywają plastyczne oraz ozdobne właściwości światła. Aby lampy wprowadziły przytulną atmosferę, a także powiększyły optycznie przestrzeń, warto wykorzystać zarówno oświetlenie ogólne, jak i miejscowe.
Oświetlenie wpływa na wygląd i charakter mieszkania, a ponadto ma ogromne znaczenie praktyczne. Odpowiedni dobór iluminacji świetlnych oraz ich przemyślane rozmieszczenie pozwoli w pełni wykorzystać plastyczne właściwości światła. Dobrze zaplanowane rozwiązania podkreślą piękno pomieszczeń, ukryją ich niedoskonałości, a także zbudują pożądany nastrój i zapewnią poczucie bezpieczeństwa. Aranżując oświetlenie, należy pamiętać, że wybór lamp uzależniony jest od wielkości, wyposażenia i funkcji poszczególnych pomieszczeń. Natomiast intensywność światła związana jest z wykonywanymi przez nas czynnościami, dlatego w każdym pokoju powinno znajdować się kilka źródeł światła.
Istotna rola sufitu
Najważniejsze w każdym domu jest oświetlenie ogólne, którego źródło najczęściej znajduje się na suficie. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie przejrzystości w całym mieszkaniu oraz stworzenie tła dla oświetlenia miejscowego. - Wybór iluminacji sufitowych zależy przede wszystkim od rozmiaru pokoju. W niskich wnętrzach doskonale sprawdzą się plafony i regulowane zwisy, a do wysokich pomieszczeń będą pasowały wieloramienne żyrandole. Jeśli chcemy aby mieszkanie wydawało się wyższe, sufit należy oświetlić mocnym światłem - radzi Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma, producenta lamp i oświetlenia dekoracyjnego do wnętrz. Oświetlenie ogólne używane jest najczęściej, dlatego warto zastosować w nim energooszczędne żarówki emitujące światło zbliżone do naturalnego.
Praktyczne rozwiązania
W każdym pomieszczeniu wyznaczone są strefy do wykonywania poszczególnych czynności. - Aby gotowanie, spożywanie posiłków lub czytanie było czystą przyjemnością, oświetlenie ogólne musi być uzupełnione miejscowym. Dobrze sprawdzają się w tej roli lampy stołowe i podłogowe ukierunkowujące światło na wybrane miejsca - dodaje ekspert z firmy Sigma. Warto także zdecydować się na modele z możliwością regulacji jasności, ponieważ silny strumień światła pobudza do działania natomiast rozproszony sprzyja odprężeniu. Oświetlenie punktowe pozwala również na zmianę proporcji oraz wyglądu pomieszczeń.
Ozdobna funkcja światła
Światło spełnia funkcje praktyczne, a także stanowi ważny element dekoracyjny. Ciekawe wzornictwo lamp i różne barwy światła zamienią każde pomieszczenie w przytulne wnętrze. Odpowiednio dobrane oświetlenie dekoracyjne podkreśli atrakcyjność mebli, pogłębi kolor ścian oraz wprowadzi właściwy nastrój. Dobrym rozwiązaniem dla miłośników kameralnej atmosfery będą kinkiety z półprzezroczystymi kloszami, które zapewnią ciepłą barwę światła.
Wygląd oraz funkcjonalność mieszkania uzależnione są od poszczególnych elementów aranżacyjnych. Odpowiednio dobrane kolory czy formy mebli i właściwe rozmieszczenie oświetlenia zapewnią efektywny wygląd pomieszczeń, a także atmosferę przyjazną wszystkim domownikom.
Źródło: Sigma / CARLO