POLECAMY

4 rady, jak wybrać narzutę na łóżko

Ładna narzuta na łóżko jest dekoracyjna i z pewnością doda urody sypialni. Ale warto ją mieć także z powodów praktycznych. Zasłoni pościel, a poza tym można się nią dodatkowo okryć, gdy jest nam zimno podczas snu.
/ 4 miesiące temu
4 rady, jak wybrać narzutę na łóżko fot. Fotolia

1. Dobierz właściwy rozmiar narzuty.

Rozmiar zależy od funkcji, którą narzuta ma pełnić. Jeśli zależy nam, by zasłaniała całe łóżko, aż do podłogi,  musimy wymierzyć szerokość i długość łóżka, a następnie dodać do nich wysokość od podłogi do górnego krańca materaca. Warto zawsze doliczyć kilka dodatkowych centymetrów z każdej strony, bo pościel zabiera trochę miejsca i z pewnością uniesie nieco narzutę.

2. Wybierz właściwy materiał.

Powinien być dobrej jakości, bo ma osłaniać łóżko, pościel i być stale na widoku. Najlepiej wybrać taki, który się nie gniecie i nie trzeba go zbyt często prać, ani prasować. Warto mieć przynajmniej dwa rodzaje narzut: letnią i zimową. Ta pierwsza, może być uszyta z cienkiej tkaniny,  druga powinna być cieplejsza, np. zrobiona z dzianiny, futerka, pikowana – wypełniona włókniną, z podszewką.

3. Dopasuj kolor narzuty.

Zależy od twojego gustu i wystroju sypialni. Praktyczniejsze są narzuty we wzory. Nie widać na nich drobnych zabrudzeń. Jednobarwne są bardziej eleganckie, ale łatwiej dostrzec na nich wszelkie mankamenty, zagniecenia, plamki. Narzuta może być utrzymana w tonacji kolorystycznej, która panuje w sypialni, albo stanowić wyraźny kontrast i mocny kolorystyczny akcent.

4. Stwórz  ciekawą kompozycję.

Do narzuty warto dobrać odpowiednie poszewki na poduszki. Najlepiej uszyć je z tej samej tkaniny, wówczas będą stanowiły harmonijną całość. Można też pójść dalej i ten sam materiał wykorzystać także na zasłony, pokrycie fotela, itp.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)